Porsche dnes odhalilo svoje vysoko očakávané, prvé elektrické auto Taycan. Splní väčšinu našich očakávaní, možno až na cenu, s dojazdom 405 km podľa WLTP štandardov a pôsobivým výkonom.

Porsche

Väčšina vlastností bola odhalená počas roka, no až teraz máme oficiálne informácie priamo od Porsche. Tu sú hlavné vlastnosti:

  • dojazd 450 km podľa WLTP štandardov (reálny dojazd bude teda nižší),
  • 93,4 kWh batéria,
  • maximálna nabíjacia úroveň 270 kW,
  • regeneratívna brzdná kapacita 265 kW,
  • dvojrýchlostná prevodovka,
  • akcelerácia z 0-100 km/h za 2,8 sekundy,
  • maximálna rýchlosť 260 km/h,
  • maximálny výkon 560 kW,
  • krútiaci výkon 1050 Nm.

Porsche

Finálny dizajn produkčného vozidla je pravdepodobne najväčším prekvapením pri odhalení. Počas niekoľkých rokov sme videli prototypy v kamufláži, no automobilka teraz plne odhalila produkčný Taycan, ktorý vyzerá veľmi podobne ako pôvodný koncept Mission E. Pre zaujímavosť, ten vyhral za svoj dizajn ocenenie.

Porsche

Dizajn určite nerobí kompromisy v rámci štýlu a i tak umožňuje pôsobivý koeficient dragu v hodnote 0,22. Čo sa týka interiéru, je vybudovaný tak, že umožňuje jazdcom, spolujazdcom a pasažierom vzadu setieť veľmi nízko na podlahe.

Porsche

Nízke pozície na sedenie dodávajú zvnútra športový pocit vozidlu. Spravili predovšetkým dobrú prácu pri prekrytí interiérovej obrazovky do toho, čo vyzerá takmer ako jedno rozhranie. Nečakajte príliš veľa úložného priestoru, no je to decentné pre športový sedan.

Porsche

Podarilo sa im optimalizovať otvorenie zadného kufra a je tu taktiež malá skrytá sekcia, ktorá je dostatočne veľká pre 11 kW nabíjacie káble. Je tu taktiež priestor v prednom kufri, ktorý má decentnú veľkosť. Nie je taký veľký ako Model S, no má definitívne viac priestoru než iné elektromobily podobnej veľkosti ako Jaguár I-Pace.

Všetky vlastnosti a funkcie oznámené dnes sú dostupné pre najvýkonnejšie verzie Taycan, ktoré sa nazývajú Taycan Turbo a Turbo S. Začínajú na cene 150-tisíc dolárov a dá sa im pridať veľa možností. Menej drahé verzie vozidla majú byť vydané nasledujúci rok, no Turbo a Turbo S sú dostupné na objednanie už teraz.

Produkčná verzia Taycan je ešte pôsobivejšia, než sme očakávali. Páčil sa nám už koncept Mission E, no mysleli sme si, že ho zjemnia viac, než to urobili. Sme radi, že ostali verní pôvodnému konceptu.Čo sa týka vlastností, Porsche už potvrdilo v minulosti viacero a oficiálny zoznam je v súlade s očakávaniami.

Hovoríme tu o solídnom výkone, nielen pre elektrické auto, ale pre výkonný sedan, alebo športové auto. Sklamaním je cena. Na základe predchádzajúceho komentu Porsche sme si mysleli, že bude stáť okolo 90-tisíc dolárov a pre výkonnejšie verzie zvýši cenu na 140-tisíc dolárov.

Namiesto toho Porsche iba spustilo predaj výkonnejších verzií, ktoré začínajú na cene 150-tisíc dolárov. Plne vybavený Taycan na pódiu stál 182-tisíc dolárov. To je drahšie, než sa čakalo. Lacnejšie verzie budú spustené neskôr.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here