Tu je pravdepodobne najzaujímavejšie porovnanie s pomocou fotiek medzi úplne novým Porsche Taycan a Tesla Model S. Vlastnosti, cena a ďalšie detaily sú zahrnuté.

Porsche Taycan a Tesla Model S: dva rozlišné spôsoby v dizajne elektrického športového sedana, no obe autá vyzerajú podobné v rámci veľkosti a výkonu. Taycan je nové auto a prináša športovú tradíciu značky, zmiešanú s dekádami skúseností s technológiou a dizajnom. Model S má za sebou zatiaľ sedemročnú kariéru, bol pionierom segmentu a je jedným z najlepšie predávaných batériovo elektrických áut.

Súboj medzi oboma vozidlami vyzerá veľmi zaujímavo a hoci ešte čakáme na priame porovnanie na ceste, môžeme ich začať porovnávať, aby sme pochopili podobnosti a rozdiely.

Podobné rozmery, rôzne tvary

Prvý spoločný bod medzi oboma elektromobilmi sú ich externé rozmery, kedy je Porsche Taycan dlhé 4,96 metrov, takmer jeden centimeter menej než Tesla Model S. Šírka je identická pre obe vozidlá (1,96 metrov), zatiaľ čo Taycan je nižší než jeho americký rival a má kratší rázvor kolies, o 6 centimetrov.

VozidloDĺžkaŠírkaVýškaSchodRázvor predných koliesVozovka
Porsche Taycan Turbo S4,963 mm1,966 mm1,378 mm2,900 mm1,690 mm1,655 mm
Tesla Model S Performance4,970 mm1,964 mm1,445 mm2,960 mm1,662 mm1,700 mm

 

Veľmi blízko sú si aj rozmery vozovky, na ktorých je Porsche prekvapivo širšie v prednej časti, než vzadu. Taycan má štyri dvere a nie päť s počítaným hatchbackom ako Model S.

Turbo S

Väčší zadok pre Teslu

V rámci úložného priestoru nový Taycan vyhral súboj v rámci malého predného kufra, zatiaľ čo Model S je stále v čele s priestorom v zadnom kufri. V rámci aerodynamiky Model S stále vyhráva s CX 0,23, v porovnaní s 0,25 Taycan Turbo. Čo sa týka prázdnej váhy, Tesla je o 50 kg ľahšia než nemecký konkurent.

VozidloPrázdna váhaCxÚložný priestor predného kufraÚložný priestor zadného kufra
Porsche Taycan Turbo S2295 kg0,2581 litrov366 litrov
Tesla Model S Performance2241 kg0,2359,5 litrov744,7 litrov

Turbo S

Dve prevodovky oproti jednej

Aby sme načrtli paralelu na mechanickej úrovni, treba zahrnúť dva špecifické modely, Porsche Taycan Turbo S a Tesla Model S Performance, do exkluzívneho klubu vozidiel nad 700 koní. Taycan má 750 koní  a Model S 751 koní.

VozidloVýkonKrútiaci momentMaximálna rýchlosťAkcelerácia z 0-100 km/h
Porsche Taycan Turbo S750 koní1050 Nm260 km/h2,8 sekúnd
Tesla Model S Performance751 koní931 Nm261 km/h2,6 sekúnd

 

Podobne sa dá jednoducho porovnať výkon dvoch elektrických sedanov, pretože sú si veľmi blízko. Tesla Model S v režime Ludicrous má lepšiu akceleráciu z 0-100 km/h, kedy ju zvládne za 2,6 sekúnd. To je o 0,2 sekúnd rýchlejšie než Porsche Taycan Turbo S.

Turbo S

Tesla vyhráva nezávisle

Dva elektrické motory, jeden vpredu a druhý vzadu, sú taktiež veľmi spoločné. Avšak prevodovka, dvojrýchlostná na Porsche a jednorýchlostná na Tesle, sa postará o ich rozdiely. Kapacita batérie je taktiež podobná, kedy Taycan zvládne 93,4 kWh a Model S 100 kWh.

VozidloKapacita batérieDojazd (podľa WLTP štandardov)Maximálna nabíjacia úroveňMaximálne AC (jednoprúdové) nabíjanie
Porsche Taycan Turbo S93,4 kWh412 km270 kW11 kW
Tesla Model S Performance100 kWh590 km200 kW16,5 kW

 

Taycan však sľubuje lepšiu schopnosť prekonať limity, s menej rušivými elektronickými ovládacími prvkami a ešte agresívnejšou jazdou, podľa tradície Porsche. Ďalšou dôležitou vlastnosťou je dojazd, kedy Model S zvládne 590 km a Taycan iba 412 km. Avšak Taycan, vďaka svojmu 800-voltovému palubnému systému má výhodu pri vyhodnotení maximálneho DC nabíjania, kedy zvládne 270 kW namiesto 200 kW.

Dvojitá obrazovka pre Taycan, online aktualizácie pre Model S

Na známu 17-palcovú vertikálnu obrazovku Model S odpovedal s dvojitým displejom na palubnej obrazovke a 10,9-palcovým centrálnym displejom a 8,4-palcovým displejom (voliteľným) pred pasažierom. Všetky sú digitálne.

Hlavným rozdieľom je, že nemecké auto sa dokáže v súčasnosti aktualizovať online iba v rámci informačných systémov, zatiaľ čo americký elektromobil je stále vedúcou spoločnosťou s bezdrôtovými aktualizáciami pre manažment motora, batériu, asistencie pri jazde a bezpečnostných systémov.

Sú oddelení sumou 71-tisíc eur

Konečný bod, ktorý treba vziať do úvahy je cena, kedy je Porsche Taycan Turbo S oveľa drahšie, než Tesla Model S Performance. Dokonca je tomu tak aj pri najdrahšom Modely S, ktorý zahŕňa 21-palcové kolesá, autonómnu jazdu a maximálny výkon. Porsche Taycan stojí 190 777 eur, zatiaľ čo Tesla Model S 119 880 eur. V praxi je teda rozdiel na úrovni 71-tisíc eur, čo sa dá porovnať pri online cenovom konfigurátori oboch áut.

Keď sa na to pozrieme objektívne podľa týchto porovnaní, vyhráva Model S. No Porsche Taycan vôbec nie je pozadu. A predsa len, je to Porsche. Tento názov v automobilovom svete niečo znamená. O Taycan sa v médiach píše veľmi veľa, pretože všetci čakajú, ako sa prvému elektrickému autu od značky bude dariť. A my sme zvedaví taktiež.

Zdroj: insideevs.com. Zdroj fotografií: insideevs.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here