Nórsko je vedúcim trhom pre elektromobily a ukazuje zvyšku sveta ako rýchlo môže nastať adopcia elektromobilov. V roku 2018 predaje elektromobilov vzrástli o 40 %, pričom 1 z 3 vozidiel predaných na trhu bolo bezemisné vozidlo.

Podľa Nórskeho dopravného úradu elektromobila tvorili 31,2 % z 147 929 registrácií osobných vozidiel. Ak zarátame plug-in hybridy, celkový podiel sa zvýši na 49,1 % na trhu. To je číslo za celý rok, avšak niektoré mesiace mali ešte lepšie štatistiky. Napr. v októbri bolo 45 % nových vozidiel elektrických a 60 % plug-in hybridov.

Øyvind Solberg Thorsen, výkonný riaditeľ nórskeho dopravného úradu povedal:

„2018 bol rokom, kedy si nové osobné vozidlá, ktoré jazdia na alternatívne palivá, upevnili svoju silnú pozíciu na trhu. Týmto si Nórsko upevnilo pozíciu ako jedna z najlepších krajín na svete, čo sa týka predaju áut na alternatívne palivo.“

Tesla mala taktiež ďalší dobrý rok na nórskom trhu, ktorý je jeho najväčším v Európe, hoci Holandsko delilo od prvej priečky iba veľmi málo.

Solberg Thorsen taktiež poznamenal, že automobilový trh sa zúžil, čo sa pripisuje ľuďom čakajúcim na viac elektrických možností:

„Zaznamenali sme pokles. Je to však najmä kvôli situácii s doručeniami elektromobilov a prechodu k novým metódam merania pre spotrebu. Znižujúci trend však bol silnejší než sa očakávalo.“

Začiatkom minulého roka bolo v Nórsku cez 30-tisíc predobjednávok na elektromobily, pričom Tesla Model 3 a Audi e-tron tvorili väčšinu rezervácií.

Nórsko chce, aby do roku 2025 boli všetky nové autá na trhu elektrické (minimálne hybrid). Je to najagresívnejší cieľ na trhu.

Čísla za rok 2018 sú naozaj pôsobivé, myslíme si však, že rok 2019 ich zďaleka zatieni. Spustenie Modelu 3 v Nórsku zvýši tieto čísla. Pridajte Audi e-tron a ďalšie elektromobily a trh v roku 2019 bude šialený. Tipujeme, že elektromobily budú tvoriť takmer 70 % celkových predajov v roku 2019, čo by bolo neuveriteľné, keďže žiaden iný trh sa k tomu nepribližuje.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here