Na internete sa objavili prvé dojmy o 2020 Kia Soul EV. Tie zdôrazňujú dve hlavné veci. Uvádzaný dojazd je dosť konzervatívny, alebo minimálne bližšie ku skutočnému dojazdu, ako kedykoľvek predtým. Druhou je, že aké rýchle a zbytočne dynamické nové auto je.

Súčasné Soul EV je predávané hlavne na trhoch, ktoré propagujú ekologický pohon. Či bude nové 2020 Soul EV vytŕčať, sa ešte uvidí. Určite však na to má a je vidieť, že do kľúčových bodov auta bolo vložené množstvo práce.

Po prvé a najdôležitejšie, dojazd sa odhaduje na 243 míľ (390 km), čo je viac než u Chevy Bolt. Oproti prvej generácii je to dramatický progres, keďže tá mala dojazd iba 111 míľ (178 km). Zatiaľ, čo súčasné Soul EV využíva 30 kWh batériu, nová generácia sa spolieha na 64 kWh batériu.

Batéria je umiestnená pod podlahou a pod zadnými sedadlami. Nové nastavenie je taktiež efektívnejšie, s hodnotením 114 MPGe pre 2020 Soul EV v porovnaní s 108 MPGe v predchádzajúcom Soul EV.

Prvá generácia Soul EV si získala obľúbenosť vďaka svojmu nepredvídateľnému štýlu, ergonomike umožnenej vďaka boxovej karosérii a šarmu z odvážneho dizajnu. Avšak výkon, ktorý sa adresoval už viackrát, bol celkom slabý. Akcelerácia z 0-100 km/h sa zlepšila z 11,2 sekúnd na súčasných 7,2 sekúnd.

Rýchlosť sa však nezlepšila len tak pre nič za nič, keďže nová verzia má lepší výkon a krútiaci moment. Zo súčasných 109 koní a 284 Nm krútiaceho momentu sa parametre zvýšili na 201 koní a 291 stôp (394 Nm) krútiaceho momentu.

Nový 2020 model má štyri jazdné módy: Eco, Eco+, Normal a Sport.

Mód Eco je najlepší počas dopravnej zápchy. Zjemňuje akceleráciu a obmedzuje klimatizáciu iba na kontrolu šoférom. Eco+ je užitočný pre získanie čo najviac dojazdu. V tomto móde je ovládanie klimatizácie vypnuté a regenerácia maximalizovaná.

Soul

Soul EV dokáže zvládnuť zákruty a auto je schopnejšie než to, ktoré nahradzuje. Ovládanie je predvídateľné, s agilným pocitom.

Zo sedadla jazdca budete počuť odlišný zvuk motora pri zrýchľovaní, ktoré sa pri jazde rýchlo stlmí. Počuť menší zvuk z pneumatík a cesty, avšak nie príliš. Celkovo je jazda tichá.

2020 Kia Soul má štyri módy regeneratívneho brzdenia, od 0 do 3. Ako v ďalších produktoch Hyundai a Kia, ktoré môžu byť kontrolované cez páčky. Mód „nula“ znamená, že nie je žiadna regenerácia a pocit je podobný jazde na aute so spaľovacím motorom, zatiaľ čo úroveň 3 zahŕňa najväčšiu regeneráciu.

Pokiaľ sa podrží ľavá páčka, regenerácia je silnejšia a môže jemne zastaviť auto kompletne. Najsilnejší mód regenerácie umožní jazdu na jednom pedáli, podobne ako e-Pedal na Nissan Leaf, pričom funguje dobre pri premávke, bez toho, aby sa prechádzalo medzi pedálmi.

Čo sa týka nabíjania, nová generácia získa 100-kilowattové rýchle nabíjanie CCS DC nabíjanie, podobne ako súrodenec Soul EV, ktorým je Kia Niro EV. To je významne vyššie, než 50-kW nabíjanie a inžinieri Kia tvrdia, že batéria sa nabije na 80 % iba za 54 minút. Nabíjanie z 20 % na 80 % (málokedy by ste nabíjali z 0 %) trvá 45 minút. Na 2. úrovni nabíjania sa dá očakávať 100 % nabitie za 9 hodín a 35 minút.

Auto môžete napojiť aj do tradičnej zásuvky, no tu trvá plné nabitie 63 hodín a je to posledná možnosť.

Podobne ako nové neelektrické Soul, Soul EV ponúkne Auto ponúka kompletný adaptívny tempomat, systém sledovania slepého miesta, detekciu chodcov a automatické núdzové brzdenie. Aktívna kontrola jazdného pruhu spoločnosti Kia vás udržiava v strede vášho jazdného pruhu a bude viesť do jemných otáčok, ale pri veternejších cestách bude chcieť, aby ste prevzali ovládanie.

Soul

Zatiaľ, čo je tu niekoľko vecí, ktoré sú unikátne pre elektromobil, ako je predná fascia a plastový nárazník namiesto veľkej masky, unikátne predné LED svetlá, hmlovky a zadné svetlá a päťlúčové 17-palcové zliatinové kolesá, Soul EV je jasne identifikovateľné na cestách. Má zaujímavý a hravý štýl ako prvá generácia. Nové auto je o 5 cm dlhšie než predchádzajúca generácia, s dlhším rázvorom. Elektromobil je o ¼ palca vyšší.

Vo vnútri  si človek všimne novú 10,3-palcová dotyková obrazovka zobrazuje batériu a stav nabíjania a má vlastnú verziu informačného systému UVO od Kia.

Smartfón aplikácia dodá telematiku v reálnom čase a povie vám viac o súčasnom statuse vášho auta alebo udržuje informácie o predchádzajúcich trasách. Údaje o navigácii je možné poslať do auta na diaľku. Klimatizácia sa taktiež dá prednastaviť na diaľku.

2020 Kia Soul EV vojde do predaja neskôr v tomto roku, pravdepodobne cez leto alebo jeseň. Nová, druhá generácia Soul EV si udržuje množstvo zo svojej odvážnej osobnosti, ktorú majitelia súčasnej generácie zbožňujú. Využíva nové technológie, dramatické zlepšenia vo výkone a dojazdu, čím sa stane jedným z najzaujímavejších elektromobilov za dostupnú cenu.

Soul

Zdroj: greencarreports.com. Zdroj fotografií: greencarreports.com

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here