Prvý elektromobil dokončil Rally Dakar

Acciona 100% EcoPowered je prvým rally autom, ktorému sa podarilo dokončiť jeden z najťažších motoristických pretekov bez toho, aby spálilo čo i len kvapku paliva.

Ikonické Rally Dakar sú so svojou dĺžkou 5600 míľ (9012 km) a ťažkým terénom jedným z najviac vysiľujúcich pretekov na svete. Vždy boli a vždy budú symbolom pre najlepšie vozidlá, či už ide o autá, motorky alebo kamióny, ktoré poháňa spaľujúci motor na klasické palivo. Pred niekoľkými rokmi však vstúpil do rally nový súťažiaci, ktorý sa rozhodol zaujať iný prístup a začal súťažiť s elektromobilom.

Prvé 2 pokusy v rokoch 2015 a 2016 boli neúspešné, avšak minulý týždeň sa to konečne podarilo. Acciona 100% EcoPowered je prvým vozidlom s nulovými emisiami, ktorému sa podarilo dokončiť Rally Dakar. Nebola to síce žiadna sláva, tím totižto skončil posledný, na druhú stranu, 26% všetkých vozidiel preteky ani nedokončí.  Z 18 000 áut, ktoré sa počas histórie zúčastnili pretekov sa Acciona podarilo ako prvému zaznamenať historický kúsok.

Firma, ktorá za týmto autom stojí, Acciona, sídli v Španielsku, a čo je zaujímavé, je to líder svojej krajiny v odvetví obnoviteľných zdrojov energie a infraštruktúry. EcoPowered rally auto je údajne najvýkonnejší elektromobil na svete vďaka svojmu 250 kW elektrickému motoru, ktorý je schopné vyprodukovať 340 konských síl. Vo výbave má 6 ultra-rýchlo nabíjajúcich sa akumulátorov s kapacitou 150 kWh a na vonkajšej časti autá sa taktiež nachádza 100 W solárny panel. S touto kombináciou batérie a motora je auto schopné zvládnuť 200 km v jazdných podmienkach a trvá mu 60 minút na dobitie batérii.

Hoci má auto za sebou prvý veľký úspech, neočakáva sa, že sa dostane do hromadnej výroby. Predsa len, nie je to typické auto pre typického civilného vodiča. Pokiaľ chcete vedieť, ako sa elektromobilu darilo počas celého Rally Dakar, môžete si jeho výkon pozrieť na oficiálnej stránke Acciona Dakar.

 

zdroj: treehugger.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here