Vlády sa snažia všemožnými nápadmi podporiť ľudí v kúpe elektromobilov, či už povolením jazdy na autobusových pruhoch, bezplatným parkovaním  v centre mesta, nižšími daňami alebo bezplatným nabíjaním. Ľuďom sa skrátka páči ak sa k nim niekto správa špeciálne.

Keď Kalifornia spustila pre elektromobily bezplatné využívanie diaľnice pred desiatimi rokmi, ohromne to zvýšilo predaje Toyota Prius. Mať takéto označenie na aute sa stalo akými symbolom statusu. Dokonca i ľudia, ktorí málokedy využívali diaľnicu chceli mať takéto označenie.

V Rakúsku je maximálna rýchlost na diaľnici z normálnych 130 km/h obmedzená na 100 km/h počas dní, keď je kvalita ovzdušia nízka. Vyššie rýchlosti vedú k vyšším emisiám pre spaľovacie motory. To však neplatí pre elektromobily. Najnovšie teda u nášho suseda budú môcť šoféri elektromobilov veselo jazdiť neustále rýchlo, zatiaľ čo bežné autá budú spomaľovať.

Bude plán efektívny? Z toho, čo vieme o ľudskej prirodzenosti, tak určite. Ľuďom sa nepáči, keď sú z niečoho dobrého vynechaný. A to skrátka nikdy.

Výhoda je však v obmedzenej hodnote. Po prvé, aplikuje sa iba na niektoré dni, keď je znížená kvalita vzduchu. Po druhé, týka sa iba 400 kilometrov diaľníc v krajine. A má i svoje nevýhody. Dopravní inžinieri vedia, že na diaľnici nedochádza k nehodám kvôli rýchlej jazde, ale práve rozdielom v rýchlosti medzi vozidlami. A samozrejme, elektromobily využívajú pri vyššej rýchlosti viac elektrónov, čo znamená častejšie zastávky pre nabitie batérii.

To je však technická časť. Hlboko vo vnútri časť Rakúšanov bude chcieť byť súčasťou privilegovanej skupiny, aj napriek tomu, že emócie by nemali rozhodovať za logiku. Viete si predstaviť tú paru, ktorá vychádza z uší šoférov, keď okolo nich prefrčia elektromobily?

Toto rozhodnutie taktiež podporí Jaguár I-PACE, ktorý sa vyrába v rakúskom Magna. Nové výhody taktiež podporujú mestá, aby poskytli viac bezplatného parkovania pre elektromobily. Tie dnes predstavujú okolo 2,5 % nových áut v Rakúsku.

Ide o celkom novú iniciatívu. Rakúsko zatiaľ nerozhodlo o detailoch, ako uplatniť rozdielne rýchlostné limity a výzva k viac bezplatnému parkovaniu v mestách je požiadavka, nie povinnosť. Môže to však inšpirovať ďalšie vlády na pouvažovaní nad kreatívnymi spôsobmi ako zvýšiť počet elektromobilov na cestách. Špeciálne vysokorýchlostné pruhy pre elektromobily by boli pekné.

Zdroj: cleantechnica.com. Zdroj fotografií: cleantechnica.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here