BMW i8 bolo pionierom svojej triedy, no ani nový Roadster nedokáže spomaliť proces starnutia. Toto vozidlo spravilo revolúciu vo svojom segmente. Radikálne štýlové, benzínovo-elektrické hybrid kupé porazilo svoju konkurenciu pri debute v roku 2014. Malo technológiu, ktorú spoločnosti ako Aston Martin, Porsche a ďalší neplánovali vo svojich športových automobilov až od roku 2020. V tomto ohľade je i8 pionier.

Avšak BMW i8, hoci bolo priekupníkom, sa žiaľ nevyvinulo na auto, ktoré chcú kupujúci v roku 2019. Zatiaľ, čo vyzerá dobre zvonku, infotainment systém iDrive nie je taký moderný ako kedysi. Zlyhanie i8 v adoptovaní moderného aktívneho bezpečnostného vybavenia z neho robí menej konkurencieschopné auto vo svojej triede. A stále nie je príliš zábavné na šoférovanie. Je však aspoň v ponuke ako kabriolet.

Cena

So začínajúcou cenou 158 900 eur nie je 2019 BMW i8 Roadster ani zďaleka cenovo dostupné. V skutočnosti ide o najdrahšie vozidlo vo svojej triede. Je drahšie ako najbližší konkurenčný hybrid Acura NSX (157 500 dolárov) a ďalšie hybridné kupé ako Porsche 911 (101-tisíc eur), Mercedes-AMG GT (119 007 eur) a Audi R8 (123 643 eur).

Na rozdieľ od iných BMW však prekvapujúco vylepšenia netlačia cenu príliš vysoko. Verzia Terra World Copper, ktorá je o 2500 dolárov (2228 eur) drahšia, ponúka štyri farby, tri možnosti 20-palcových kolies a E-Copper kožu s látkovými vložkami, všetko v štandarde. Voliteľné sú iba adaptívne LED svetlá s akcentmi laserového svetla za cenu 6300 dolárov (5614 eur). BMW i8 Roadster s takmer plnou výbavou stojí 172100 dolárov (153 363 eur).

Dizajn

BMW i8 je bez problémov jedným z najlepšie vyzerajúcich áut vo svojej triede. Jeho futuristické funkcie vôbec nezostarli, čo pri typických prehnaných štýlových úpravách nie je zvyčajné. Štíhle LED svetlomety a dvojitá obličková maska dávajú i8 výrazný vzhľad vpredu, zatiaľ čo plávajúca strecha, zadné svetlá v tvare mesiaca a elektrické modré akcenty pomáhajú definovať elegantný zadný koniec.

Zatiahnuteľná strecha neznižuje príliš ohromujúci štýl tohto kupé. Naopak, so zatiahnutou strechou vyzerá skutočne dobre.

BMW i8 Roadster je však menej zvodné potom, čo otvoríte motýlie dvere. Interiér i8 je totiž celkom jednoduchý. Čierna koža a plast pokrývajú palubnú dosku a len niekoľko brúsených hliníkových akcentov vyrovnáva jemný vzhľad. A zatiaľ čo stredová konzola sa plynulo zapája do predných vetracích otvorov a obklopuje prístrojový panel s úhľadným oblúkom, obrazovka s uhlopriečkou 8,8 palca vyzerá ako doplnok, ktorý spoločnosť pridala na poslednú chvíľu.

Komfort

Pre dvojdverové auto je BMW i8 prekvapujúco pohodlné. Voliteľné kožené sedadlá E-Copper s látkovými vložkami nevyzerajú iba dobre, ale taktiež vytvárajú lepšie pohodlie. A mäkké odpruženie, hoci nie tak priaznivé pre rezanie rohov, robí model i8 mimoriadne hladkým a pohodlným na ceste. Najlepšou časťou je, že v čistom elektrickom pohone je kabína veľmi tichá. Dokonca aj pri bežaní motora je ho v kabíne iba slabo počuť.

Musíte však obetovať zatiahnutú strechu. Len zriedkakedy využívané zadné sedadlá zmiznú a nahradí ich malý kufor, ktorý potrebujete. Má totiž objem iba 56 litrov, čo je horšie než Mazda Miata (129 litrov) a Smart ForTwo (220 litrov).

Technológia a prepojenosť

Technológia sa vyvíja rýchlo. No i  napriek svojmu futuristickému vzhľadu je i8 o krok pozadu v technologickom oddelení. Medzi pozitíva patrí dotyková obrazovka s uhlopriečkou 8,8-palca s bezdrôtovým Apple CarPlay. Hoci väčšina systémov CarPlay stále využíva drôty, bezdrôtová možnosť je vítaná (hoci stojí 70 eur navyše).

Zlou správou je vbudovaný infotainment iDrive. V porovnaní s inými systémami, vrátane ďalších vozidiel BMW, vyzerá skrátka zastarane. Rada 3, X7, X5 a zopár ďalších má nový iDrive systém, ktorý je jednoduchší na používanie a je pokročilejší. Starý iDrive funguje v poriadku a je ľahký na používanie, no už nie je taký moderný ako kedysi.

Výkon a ovládanie

BMW i8 Roadster nie je taký úžasný na jazdu, ako sa na pohľad zdá. Všetko sa zdá byť umelé – riadenie je príliš posilnené, zavesenie je príliš pohodlné a brzdenie je mäkké. Vďaka vylepšenému tlmeniu a lepšiemu riadeniu pre rok 2019 je i8 o niečo tesnejšie všade okolo, ale podvozok je ako keby bez života, kvôli čomu je zatáčanie v rohoch menej zábavné ako pri väčšine ostatných vozidiel v triede.

Dobrou výhodou je preplňovaný motor s objemom 1,5 litra a tri elektromotry, ktoré získavajú výkon z 11,6 kWh batérie (čo je zlepšenie oproti predchádzajúcim 7,1 kWh). Nastavenie teraz produkuje 369 koní, čo je o 12 koní viac než predchádzajúci i8. Tento extra výkon zabezpečuje akceleráciu z 0-100 km/h za 4,4 sekundy, no nezdá sa byť o nič rýchlejší. Konkurenčné modely v rovnakej cenovej kategórii sú oveľa rýchlejšie.

Preplňovaný motor a elektromotory poháňajú vozidlo hladko. Je tu mierne oneskorenie pri využití turba a kúsku elektrického pohonu, ktorý poskytuje batéria. Našťastie, umelý zvuk akcelerácie cez reproduktory aspoň znie elegantne.

Bezpečnosť

BMW i8 Roadster vychvaľuje svojho „aktívneho jazdného asistenta“, no sú to iba pekné slová pre definovanie systému, ktorému chýba viacero funkcií. Zahŕňa síce varovanie pred odbočením z pruhu, upozornenie na čelnú kolíziu s detekciou chodcov a automatické brzdenie pri nízkej rýchlosti, ale nie je tu žiadna asistencia pri jazde, vysokorýchlostné automatické predné brzdenie alebo adaptívny tempomat.

Ak by sme však mali v niečom aplaudovať i8 Roadster, tak je to za predné svetlá. LED svetlomety vyzerajú v noci fenomenálne a vhodne futuristicky. Jasnosť, ktorú poskytujú, z nich robí tie najlepšie svetlomety, s ktorými sa môže človek stretnúť.

Spotreba

Pri hodnotení spotreby 26 MPG (9 litrov/km) v meste, 29 MPG (8,11 l/100 km) na diaľnici a 27 MPG (8,7 l/100 km) kombinované, je BMW i8 druhé najefektívnejšie vozidlo vo svojej triedy, iba tesne za Lexus LC 500h. Hybridná Acura NSX je v tesnom závese, no ďalšia nehybridná konkurencia ako Porsche 911 Turbo a Audi R8 sú už v efektívnosti pozadu.

Nie je to spotreba ako Prius, no má ideálnu rovnováhu medzi športovosťou a efektívnosťou vo svojej triede. A tým, že je to plug-in je ešte BMW i8 Roadster ešte pôsobivejšie.

Zdroj: motor1.com. Zdroj fotografií: motor1.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here