Autá majú schopnosť prekvapiť a nadchnúť. Je to jeden z dôvodov prečo ľudia autá milujú a čo z nich robí viac než komoditu. Keď sa pozriete na e-Niro, možno vám to nenapadne. Pri porovnaní so Stonic a Sportage vyzerá na prvý pohľad ako generický crossover. Hoci však možno nechytí za srdce ako Tesla Model 3, zaujme váš rozum. Je to totiž elektromobil, ktorý dáva zmysel.

Vytvorené, aby splynulo s okolím?

Musíme začať s dizajnom exteriéru. Kia sa v posledných rokoch úplne zmenila. Od škaredých áut po vozidlá, za ktorými sa otáčajú hlavy. Niro sa spustilo v roku 2016 ako hybrid a e-Niro má rovnakú karosériu. Je to prakticky päťdverový crossover – nie taký veľký ako Sportage a s pozmenením dizajnom.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Kia e-Niro má blízko k Hyundai Kona Electric, keďže sesterské spoločnosti ponúkajú približne rovnaké vlastnosti auta. Kona Electric vyzerá lepšie, no e-Niro je o niečo lacnejšie. Model e-Niro má uzatvorenú prednú masku, keďže nepotrebuje chladenie motora. Má iba panel, ktorý sa otvára a nabíja auto z prednej časti. Je tu vyznačenie v modrej farbe a keďže ide o prvú edíciu, dá sa ľahko spoznať. Okrem toho však vyzerá ako bežný model Niro na ceste.

Pre tých, ktorí sú zoznámení s Kia tak vedia, že počet verzií je udržovaný na minime. Zvyčajne sú dostupné tri úrovne bez možností úpravy, pretože všetky možnosti sú vyvážené. Na výber je iba farba, čím ľahko viete, čo získate a máte prehľad o cene.

Interiér prvej edície e-Niro je dokončený s koženými sedačkami a dotykmi (niektoré s umelou kožou), no väčšina kabíny je tvorená z plastu. Je to daň za dostupnosť. Hoci palubná doska je z mäkšieho materiálu pozdĺž vrcholu, akonáhle sa dostanete k dverám, je to všetko plast. To je skvelé, pokiaľ máte deti, pretože sa to ľahko vyčistí, no nebude to konkurencia pre prémiový interiér, ktorý získate v Audi e-tron.

Na tom však pri takejto úrovni pravdepodobne nezáleží. Kvalita interiéru nie je faktor, ktorý privádza ľudí ku Kia. Je to hodnota za peniaze a praktickosť. A tu e-Niro boduje. Výška jazdy je vhodná pre mestské prostredie, kedy uvidíte na cestu a je tu dosť miesta pre pasažierov vzadu. Zadné sedadlo má prednosť pred batožinovým priestorom, čo je podobné ako pri ďalších hatchbackoch. Pri 451 litroch je však batožinový priestor dostatočne priestranný.

Z hľadiska dizajnu je veľmi ľahké kritizovať e-Niro, či už ide o počet svetadiel, alebo okolie centrálneho displeja. No v realite na tom v skutočnosti nezáleží, pretože charakter auta to všetko prebije.

e-Niro

Je ako skutočné elektrické auto

V súčasnosti je veľký rozdiel pri prístupe k elektromobilom. Niektoré ako Hyundai Ioniq sú v prvom rade elektrické. Iné, ako nový Mini Electric, chcú byť „normálne“, ako sa len dá. Kia e-Niro je niekde uprostred. Najdôležitejšia vec je, že prvá edícia je vybavená s 64 kWh batériou, ktorá zvládne 282 míľ (453 km) kombinovaného dojazdu. Podľa testovania to tak aj v skutočnosti je. Pri 80 % batérie má dojazd cez 240 míľ (386 km).

Ďalšia dôležitá vec je, že e-Niro má efektívnosť. Nielenže má celkom veľkú batériu, no pravidelne sa dostanete na 8 km/kWh. Dokonca aj na diaľnici sa dá získať 6 km/kWh, kde nie je skutočné využitie regenerácie.

Aby sme to dali do perspektívy: sú elektromobily, ktoré majú väčšie batérie, no menej dojazdu, pretože nie sú efektívne pri jazde. To skutočne robí rozdiel pri nabíjaní. Pokiaľ ste obmedzený na 45 minút pri 50 kWh nabíjačke na diaľnici, efektívnejšie auto bude to, ktoré dokáže ponúknuť viac dojazdu po nabíjaní.

Kia e-Niro podporuje nabíjanie na 100 kW, ktoré potrebuje 54 minút na nabitie batérie z 0-80 %. S použitím štandardných 50 kW nabíjačiek sa nabije za 75 minút. Nabíjanie na domácej nabíjačke pri 7,2  kW trvá pod 10 hodín.

Je tu niekoľko vecí, ktoré pomáhajú získať vyššie štatistiky. Sú tu jazdné režimy dostupné cez tlačidlá, ktoré prepínajú medzi režímami Eco, Standard a Sport.

Auto začína v režime Eco, no je tu taktiež režim Eco+, ktorý je dostupný pri stlačení a podržení tlačidla. To vám dodá maximum dojazdu pri vypnutí klimatizácie, obmedzení maximálnej rýchlosti a otupením škrtiacej klapky. Taktiež môžete jazdiť väčšinu času v mestských častiach v režime Eco+.

Je tu taktiež tlačidlo „iba šofér“ na ovládanie klimatizácie. Opäť, toto jednoduché tlačidlo berie do úvahy praktické potreby šoférov elektromobilu. Prečo fúkať vzduch okolo celého auta, keď ste v ňom sám? Je to malý detail, ktorý robí e-Niro špeciálnym, pri uvážení a hlavne založení na dojazde, jedným z najlepších elektromobilov na trhu.

Ako sa Kia e-Niro šoféruje?

S motorom, ktorý je umiestnený na predných kolesách, čas 7,5 sekúnd na akceleráciu z 0-100 km/h neznie rýchlo, no stále je to dostatočné. Takýto výkon nezískate pri jazde v režime Eco, no pri prepnutí do režimov Standard alebo Sport stlačíte pedál a pocítite akceleráciu.

Dokonca aj v režime Eco sa jazdí perfektne, s rýchlou reakciou pedála. Ovládanie je trochu jemné a nie príliš prepojené, no pochybujeme, že to bude problém pre tých, ktorí sa pozerajú na e-Niro seriózne. Jazda je dostatočne pohodlná, no budete cítiť a počuť, keď prejdete cez spomaľovač. Nie je to tak dobre zmanažované ako to má Nissan Leaf.

Keď ide o brzdenie, pravdepodobne vás najviac zaujíma regenerácia, kde je cieľom rekuperovať čo najviac energie pri spomaľovaní. Kia e-Niro využíva rovnaký systém, ktorý nájdete v Hyundai Ioniq, s páčkami na volante, ktoré môžete využiť pri zmene úrovni regenerácie, automatické aplikovanie brzdy do určitej miery, akonáhle odstránite nohu pri jazde na jednom pedáli.

Znamená to, že sa môžete rozhodnúť, ako intenzívne chcete mať regeneráciu pri spustení pedálu, od úrovne 0-3 (to je od vypnuté po významne vyššie úrovne regeneratívneho brzdenia). Zatiaľ, čo predvolená 2. úroveň vám bude stačiť najviac, je trochu ťažké na diaľnici, kde uvidíte autá spomaľovať z väčšej diaľky a kde je lepšie prepnúť na úroveň 0. Tak si udržíte rýchlosť namiesto toho, aby ste ju stratili. Pokiaľ sa s tým nechcete hrať, jednoducho to ponechajte na automatickom nastavení.

Pri režime Eco taktiež získate malý indikátor, ktorý sa objaví v displeji šoféra, ktorý vám povie koľko ste získali z brzdenia. Opäť, malé detaily, z ktorých sa e-Niro zdá byť prirodzenejšie ako elektrické auto.

e-Niro

Štedro vybavené s technológiou

Keďže ide o prvú edíciu, je dobre vybavená s technológiou. Chýbajú jej však niektoré prémiové funkcie. Nie je tu žiadna 360-stupňová kamera, alebo zadná kamera, no mimo toho vám bude dobre slúžiť. Celý systém je vybavený s reproduktormi JBL, ktorý je trochu nevýrazný pri nízkych zvukoch, no užijete si ho pri vyšších decibeloch.

Centrum systému tvorí 8-palcový dotykový displej. Používateľské prostredie je trochu zastaraný, kedy mu chýba pocit prémiových výrobcov, za čo schytal kritiku aj Kona Electric. Všetky základy sú pokryté, od rádia po satelitnú navigáciu, s nielen dotykovým ovládaním, ale dedikovanými tlačidlami pozdĺž všetkých funkcií. V závislosti od toho, čo vám vyhovuje viac sa vám to buď bude páčiť, alebo nebude.

Systém taktiež podporuje Apple CarPlay a Android Auto, takže je veľmi ľahké zapojiť smartfón a využiť ho na navigáciu a zábavu. Hyundai má taktiež vlastného hlasového asistenta pre GPS. Je tu taktiež niekoľko prepojených funkcií, ako live lokátory elektrických nabíjačiek. Toto si vyžaduje internetové pripojenie, čo auto nemá, takže si od vás vyžiada hotspot, čím je jednoduché a efektívne na navigovanie pre vyhľadanie nabíjačky. Nie je to Tesla, no funguje to.

Výsledkom je tech nastavenie, ktoré uspokojí väčšinu ľudí. Nič tu nechýba pokiaľ chcete použiť svoj telefón, čo robí viac a viac šoférov, tak je na to e-Niro pripravený.

e-Niro

Verdikt

To, čo z Kia e-Niro ponúka je praktický crossover, veľkú batériu ponúkajúcu slušný dojazd a efektívnosť a dobrý výkon za peniaze. Zatiaľ, čo európska verzia má menšiu batériu, Kia sa rozhodla ponúknuť väčšiu verziu iba do Veľkej Británie.

Kia e-Niro sa zdá byť ako auto, nad ktorým si niekto sadol a porozmýšľal, čo je dostupné na trhu a čo bude vhodné v elektromobile. Áno, kvalita interiéru nie je rovnaká, ako pri ďalších automobilkách, no Kia vybavila e-Niro so základmi.

Nie je to teda láska na prvý pohľad, no po uvážení sa vám auto môže zapáčiť. Pokiaľ hľadáte na trhu praktický elektromobil, tak Kia e-Niro je jedným z najlepších elektromobilov na trhu. Je dostatočne veľké pre štvorčlennú rodinu, má príťazlivosť crossoveru a je vybavené s užitočnou technológiou, ktorú si človek zamiluje.

e-Niro

Zdroj: pocket-lint.com. Zdroj fotografií: pocket-lint.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here