Odpustite na úvod toto klišé: 2020 Mercedes-Benz EQC 400 je Mercedes-Benz elektrických vozidiel. Tak, máme to za sebou. Myslíme si však, že s týmto výrokom príde viacero ľudí. Klišé bokom, Mercedes-Benz úspešne oženil najlepšie kvality svojich produktov so spaľovacím motorom s bezemisným pohonom na širokej škále.

Toto nie je obmedzená produkcia elektrickej verzii triedy B alebo jednorazové elektrické superauto. Model EQC predstavuje nové plemeno vozidiel pre Mercedes-Benz. A je to najdostupnejšie vozidlo počas posledného storočia.

Vlastnosti

Začnime najprv so štatistikami. EQC má elektromotor vpredu i vzadu a 80 kWh lítium-iónovú batériu. Kombinácia je dobrá pre 402 koní, 760 Nm krútiaceho momentu a podľa spoločnosti, 445 až 471 km dojazdu podľa štandardov NEDC. Nabíjanie na 240-voltoch/32 ampéroch z 10 na 100 % trvá 10 hodín. Každé EQC zvládne DC nabíjanie na 110 kilowattoch, čo umožní majiteľom nabiť z 10 na 80 % za 40 minút.

Zatiaľ, čo je ťažké odhadnúť skutočný dojazd EQC (pravdepodobne bude mať dojazd niekde medzi 337 a 346 km), po prvej jazde sú dôvody pozitívne.

Nastavenie jazdy

EQC400 dodáva spotrebiteľom pôsobivé možnosti nastaviť si zážitok z jazdy. Okrem štyroch jazdných režimov (Sport, Comfort, Eco a Individual), je tu päť rôznych režimov regenerácie. Na rozdiel od Jaguára, ktorí núti vlastníkov používať dotykový displej, EQC modifikuje prvok z klasických áut – riadiace páky. Toto nie je nová funkcia, elektromobily od Hyundai a Kia taktiež využívajú páčky na nastavenie regenerácie. Spomíname to kvôli tomu, že ide o pohodlný spôsob ako meniť nastavenia počas jazdy.

Po štarte sa EQC zvolí do drive pre základnú úroveň regenerácie. Stlačte ľavú páčku pre D- pre agresívnejšiu regeneráciu a dvakrát pre D–, čo umožní jednopedálovú jazdu. Po prípade, stlačte pravú páčku, kým digitálny displej zobrazí D+, ktorý vypne regeneráciu úplne, vďaka ktorému sa EQC cíti ako normálny crossover. Najzaujímavejšie nastavenie je však D auto, ktoré prenáša regeneráciu na EQC Eco Assist pre adaptívne zachytávanie energie.

Sám o sebe, Eco Assist pomáha EQC v rámci efektívnej jazdy, sťahovania informácii z navigačného systému, dopravných značiek, aktívnej kamery a radarového systému na pomoc zvýšenia dodatočného dojazdu.

D Auto využíva informácie skôr v aktívnom, než pasívnom spôsobe. Pokiaľ zachytí vpredu pomalšie auto, systém môže pridať regeneráciu, aby udržal medzeru. Okrem toho, aplikuje regeneráciu na súčasnú rýchlosť pri jazde dolu kopcom. A pokiaľ si auto myslí, že nepotrebujete regeneráciu, EQC si to uvedomí. V krátkosti, D Auto pomáha jazdcom regenerovať elektrinu bez toho, aby ich príliš nútilo rozmýšľať.

Jazda

EQC nie je športový crossover, no dokáže akcelerovať z 0-100 km/h za 4,8 sekúnd a má dostatočnú rýchlosť pre každodennú jazdu. Bez ohľadu na to, ako ťažko jazdíte, EQC jazdí úplne potichu (až na vládou povinné varujúce zvuky, ktoré počujú chodci). Mercedes sa rozhodol použiť umelý zvuk „výfuku“, čo predstavuje jemné zavrčanie pri akcelerácii a zvuk kolies, či už máte plyn na podlahe alebo sa ledva vlečiete.

Jazda na EQC je pohodlná a vyrovnaná. Izoluje zvuk pre pasažierov dobre, či už z vplyvov prevodovky alebo zvukov z kabíny. Jazda je pôsobivo tichá, ako sa dá na elektromobil očakávať. Benzínovo poháňané autá benefitujú zo zvuku motora, aby prebili zvuk z cesty, avšak EQC túto výhodu nemá.

Dizajn a vybudovanie

Veľká časť tichej kabíny EQC je vďaka šikovnej aerodynamike. Inžinieri a dizajnéri vytvorili tvar, ktorý umožňuje vzduchu pohybovať sa pozdĺž karosérie s čo najmenším prerušením, ako sa len dá. Je tu maska, avšak za ňou je uzávierka, ktorá ostáva zatvorená, pokiaľ nie je chladenie úplne nevyhnutné. Tradičný dizajn kolies Mercedesu, vrátane vzhľadu požičaného z AMG, má aerodynamické prvky, ktorý zabraňujú turbulencii. Zrkadlá usmerňujú vzduch okolo skleníka do trojice spojlerov.

Štandardný spojler namontovaný na streche usmerňuje vzduch na zadnú časť auta, zatiaľ čo takmer vertikálny spojler umiestnený na oboch stranách zadného skla, zabraňuje vzduchu valiť sa okolo zadnej časti auta. Zadný nárazník usmerňuje vzduch zo stredu, ktorému pomáha 80 kWh batéria, ktorá dovoľuje EQC400 mať rovný spodok.

Všetky tieto časti pomáhajú EQC jazdiť čo najefektívnejšie. Porovnajte si to GLC triedou, ktorú sa dá ľahko zameniť. Obe autá zdieľajú 113,1-palcový rázvor a majú šírku 82,5 palcov, zatiaľ čo EQC je o niečo dlhšie s 187,4 palcami v porovnaní s 183,3 palcami GLC. Avšak koeficient ťahu je 0,27, zatiaľ čo GLC má 0,36. EQC však nie je aerodynamické ako Tesla Model X alebo Audi E-Tron (0,24 a 0,25), no nie sme si istí, ako by to bolo možné dosiahnuť bez obetovania dostatočného nákladového priestoru.

Bez ohľadu na to, ako inteligentne je karoséria EQC navrhnutá, nie je extra atraktívna. Hlavne predná časť, kde aerodynamika diktuje dizajn tak, aby bol čo najúhľadnejší, revolučný vzhľad predných svetiel a masky prichádza v čase, keď sa dizajn exteriéru stáva konzistentne atraktívny po rokoch nekonzistencií.

Zadná časť je krajšia a profil vystáva s pomocou jemnej zostupnej krivky strešnej lišty, voľby štýlu, ktorá taktiež pomáha aerodynamike EQC. Je však uspokojivo kompaktná.

Nie sú tú žiadne diskutabilné prvky v kabíne, hoci EQC robí lepšiu prácu pri dodržiavaní súčasného dizajnového jazyku Mercedesu. Interiér má sklo a plast na vrchu palubnej dosky, ktorá má dva 10,3-palcové displeje (digitálny prístrojový panel na strane vodiča a stredná obrazovka s novým informačným systémom MBUX), skutočnú kovovú radiacu páku v kabíne, krásne kovové vložky vo dverových paneloch a 64-farebné osvetlenie okolia, ktoré je najlepšie vo svojom odvetví. Podobné prvky nájdete v novej triede E alebo S.

Avšak na interiéri a exteriéri EQC sú unikátne prvky, ktoré umožnia tomuto elektromobilu vystáť od svojich súrodencov. Svetlomety vpredu a vzadu vyzerajú úžasne, na bočných mriežkach sú odznaky EQC a dokonca aj odznaky na zadných dverách majú svoj vlastný unikátny typ písma.

V kabíne EQC vytvorilo unikátny podpis prostredníctvom (zo všetkých vecí) klimatizačných ventilov. Namiesto kruhových trysiek sú tu obdĺžnikové lišty, umiestnené horizontálne pod stredovým displejom a zvislé na vonkajších okrajoch prístrojovej dosky. Ich konštrukcia je statná a materiály sú impozantné, ale vrcholom je krásne využitie ružového zlata, ktoré rozjasní aj tie najkrajšie z mnohých dostupných farebných schém interiéru.

A bez ohľadu na to, ktorú možnosť si vyberiete, môžete si byť istý, že EQC neobetuje kvôli elektrickému pohonu nič v rámci využiteľného priestoru. Rovná podlaha kvôli batérii znamená dostatok úložného priestoru (hoci na rozdiel od iných rivalov, tu nie je žiadny kufor pod kapotou).

Neprekvapivo, Mercedes neuviedol celkový objem kufra, no je minimálne na úrovni triedy GLC, ktorá má dostatok priestoru pre víkendový výlet pre štyroch ľudí. A títo štyria ľudia môžu byť celkom šťastní v sedadlách EQC. Predné sedadlá majú dostatočne veľký priestor pre hlavu, ramená aj nohy. Rovnako je to aj vzadu.

EQC sa dostane na trh najskôr v roku 2020 a je tu stále množstvo chýbajúcich informácii. Okrem presného dojazdu a spotreby Mercedes neodhalil cenu, objem kufra alebo váhu. Avšak, po prvej jazde, 2020 Mercedes-Benz EQC400 vyzerá a jazdí ako konkurencieschopné vozidlo v rapídne rastúcej triede. Či už mu finálne vlastnosti umožnia stať sa takým sa ukáže až pri vydaní.

2020 Mercedes-Benz EQC400

Zdroj: insideevs.com. Zdroj fotografií: insideevs.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here