Tvrdá práca Porsche sa uskutočnila ešte predtým, než sa auto dostalo na ulicu. Pre Porsche sa misia ukončila. Pre jazdcov sa tvrdá Porsche vyplatila. Nové 2020 Porsche Taycan Turbo je ďalšou evolúciou pre elektromobily. Posúva výkon elektromobilov ponad priamočiaru akceleráciu a rôzne triky v rámci kategórii superáut.

Je to rival pre Tesla Model s v tom zmysle, že sú to obe vozidlá so štyrmi kolesami. Okrem toho Taycan a Model zdieľajú iba málo podobností.

Porsche Taycan ledva usadí štyroch, má dojazd okolo 400 km a nepredstiera, že je viac než športové auto. Porsche sa netvári, že Taycan dokáže jazdiť samo. Pokiaľ niekto čaká niečo podobné, nepochopil zmysel tohto auta.

Taycan toho nerobí veľa ako „elektrické auto“. Je to čisto výkonný stroj, ktorý zhodou náhod jazdí na elektrinu. Inžinieri Porsche zrejme pochopili, že automobil poháňaný elektrinou dokáže podať lepší výkon a preto má Taycan 700 koní.

Zapojte nabíjačku a hrajte

V srdci Taycan Turbo je elektrický pohon, ktorý je spárovaný s 93,4 kWh lítium-iónovou batériou na dva elektrické motory, ktoré sú umiestnené vpredu a vzadu a spoločne poskytujú výkon 616 koní. Taycan Turbo dokáže využiť 670 koní od 2,5 sekundy od spustenia. Taycan Turbo S dokáže využiť 750 koní vďaka robustnejšiemu prednému meniču, ktorý poháňa auto viac, v rámci 20 do 60. Výsledkom je akcelerácia z 0-100 km/h za 3 sekundy.

Dvojrýchlostná prevodovka preradí pri rýchlosti 70 km/h, či už je to v režime dojazd (Range), normálny (Normal), alebo šport (Sport). No pri režime šport+ je počuť umelý, barytónový výkrik, ktorý neznie príliš dobre. Prevodovka podradí pri rýchlosti 40 km/h s rovnakým umelým pípnutím.

Hoci oficiálne časy medzi Taycan Turbo S a Model S naznačujú víťaza pre Teslu o zhruba dve až tri desatiny, prístup Porsche je rozdielny. Jeho zadné pneumatiky sú širšie ako Model S, kedy má 40 mm. Aj v daždivom počasí je Porsche bezchybné vďaka širším gumám. Podobne ako u Tesly, akcelerácia Porsche je doslova dychberúca.

Okrem tohto sú Porsche a Tesla úplne rozdielne elektromobily.

Zjednodušene povedané, Porsche Taycan Turbo a Turbo S dokážu vytočiť roh bez problémov, bez extra nastavení – nie sú potrebné žiadne zmeny. Turbo S poskytuje rozmiestnené usporiadanie pneumatík s predným a zadným nárazom 265/305, ktorý dodáva rovnakú mechanickú priľnavosť ako Corvette Grand Sport iba z pneumatík.

Ťažisko Porsche je nižšie ako u Corvette a rovnomerne rozptýlené medzi prednou a zadnou časťou. Bočná priľnavosť Grand Sportu dosahuje takmer 1,2 G. Taycan vás pokúša, aby ste s ním vyskúšali tvrdé zákruty.Voliteľný systém riadenia podvozku Porsche Dynamic účinne redukuje tento bočný pohyb v kabíne na minimum v tvrdých zákrutách.

Testovacie jazdy Turbo S v dĺžke 600 km počas dvoch dní dosiahli spotrebu na úrovni 24,4 kWh/100 km, čo je ekvivalentom 2,73 l/100 km. Verzia Turbo si počíňala o niečo lepšie, so spotrebou 25,8 kWh/100 km. Na nabíjanie sa využili nabíjacie stanici Ionity, ktoré dobili batérie na 80 % za zhruba 20 minút. Konkrétne z 2 % na 80 % za čas 22 minút a 33 sekúnd, kedy sa 71,223 kWh dobilo na úrovni 240 kW.

Taycan Turbo

Taycan má výkon a doručenie výkonu, ktoré si vyžaduje rýchle nabíjanie. Systém s 800-voltami doručuje to, čo sľúbil. Pri domácom nabíjaní s 11 kW nabíjačkou trvá plné nabitie celú noc.

Doplnkové výkonové systémy Taycan dobre dopĺňajú vysokorýchlostnú hnaciu sústavu. Riadenie je v súlade so štandardmi Porsche, čo znamená, že je ľahké a priame. Auto je ostré a dobre vyvážené.

To isté platí pre odpruženie a ohromujúce masívne predné rotory, ktoré merajú 16,5 palca, pracujúce v tandeme, aby poskytli zážitok zo športového automobilu.

Taycan Turbo

Dvaja zo štyroch

Vo vnútri Taycanu s rázvorom kolies 114,2-palcov je miesto pre štyroch pasažierov (hoci je tu aj 5. pás). Pre dvoch to je však lepšie. Zadné sedadlo je stiesnené. Pre vyšších ľudí to bude trochu výzva sedieť vzadu.

Predné sedadlá sú preto vhodnejšie pre dospelých. Taycan je oveľa menší než Panamera v praktickosti, kedy meria iba 195,4 palcov (496 cm). Porsche nazýva Taycan sedan triedy C, čo sa dá porovnať s interiérom Volkswagenu Golf.

Taycan Turbo

Taycan je v interiéri vybavený technológiou, vrátane dostupných piatich dotykových obrazoviek a zakrútenou digitálnou palubnou doskou.

Niektoré z týchto technológii fungujú lepšia než ďalšie: centrálna 10,9-palcová dotyková obrazovka je užitočná a ľahko dostupná. Bočná dotyková obrazovka pre pasažiera s 10,9-palcami môže byť užitočná na ovládanie hudby a nastavenie navigácie.

Nižšie položená dotyková obrazovka s 8,4-palcami pre nastavenie klimatizácie a hlasu je čudne umiestnená na prednej strane centrálnej konzoly, ktorá si vyžaduje niekoľko dotykov na dokončenie najjednoduchších príkazov ako zvýšenie teploty interiéru, alebo zníženie hlasu.

Zelená mašina

Ako elektromobil sa zdá, že Taycan sa nedrží pravidiel. Predovšetkým tu nie su páčky na volante kontrolujúcu regeneráciu a nie je tu ani možnosť, že sa Taycan dá ovládať jedným pedálom.

Taycan Turbo

To je totiž naschváľ a podľa Porsche prídu modely zamerané na efektivu o rok neskôr, no Taycan nie je jedným z nich. S regeneráciou dostupnou v režime Sport a Sport+ je maximálna regenerácia 0,39g, no využijete ju len málo. V režime dojazd a normal Taycan využíva málo regenerácie, pokiaľ teda nevidí žiadne autá pred sebou.

Nie je žiadny spôsob jazdiť s Taycan pre maximálnu efektívnosť, alebo dojazd. Najdlhšia testovacia jazda trvala 4 hodiny, kedy sa batéria znížila z 90 % na 2 %. Pri posledných 10 % sa na palubovke objavia varovanie, že sa vypína klimatizácia a rýchlosť sa zníži na 70 km/h (hoci je možné akcelerovať ponad túto rýchlosť).

Taycan Turbo

Pri uvážení základnej ceny 152 250 dolárov (138 109 eur) za Taycan Turbo a 182 350 dolárov (165 413 eur) za Taycan Turbo S je prvé elektrické Porsche rivalom pre súrodenca 911, než pre akékoľvek iné auto. Tieto ceny korešpondujú práve s modelom 911, ktorý má podobný dojazd a Taycan Turbo a Turbo S sú takmer rovnocenní súperi.

Zdroj: greencarreports.com. Zdroj fotografií: greencarreports.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here