Konečne je na trhu elektrický Range Rover a všetci nadšenci do elektromobility sú zvedaví, ako veľmi elektrickým model P400e PHEV v skutočnosti je. Preniesol Land Rover svoje know-how z off-road do elektrickej varianty? Áno aj nie.

Bežný človek priemerne najazdí v pracovný týždeň  48 km a Range Rover tvrdí, že jeho plug-in hybrid zvládne dojazd 50 km na jedno nabitie. Je to tak aj v skutočnosti? Ako ste už mohli vyčítať z nadpisu, je to menšie sklamanie. Plne nabité vozidlo zobrazuje elektrický dojazd 40 km. To je najvyšší dojazd po týždni testovania. Norma bola 35 km. No i to je dobrý dojazd pre SUV, predovšetkým ak človek cestuje po meste okolo 16 km. Pokým teda nenabehne spaľovací motor.

Range Rover Sport P400e PHEV

Range Rover Sport P400e PHEV

Dokonca i jazda trvajúca 6 km zapája spaľovací motor. Po prvýkrát sa zapojil pri rýchlosti 50 km pri výraznom stúpaní do kopca, no po druhýkrát pri brzdení, cestou dolu po jemnom kopci. Počas týždňa testovania sa spaľovací motor naštartoval náhodne, dokonca aj na príjazdovej ceste. To je frustrujúce.

Range Rover Sport P400e PHEV sa na prvý pohľad zdá ako auto, ktoré môže na každodenné cestovanie do práce využívať elektrický pohon. Pri dlhších cestách by sa následne zapojil spaľovací motor. Takto funguje Chevy Volt a BMW i3 REX. Nanešťastie, Range Rover a kopa ďalších nových plug-in hybridov od prémiových značiek, ktoré chcú elektrifikovať svoju zostavu, nie sú v skutočnosti elektromobilmi. V skutočnosti od čias Prius Plug-in a Prius Prime to takto robí množstvo automobiliek. Toyota je v tomto možno najhoršia.

Range Rover Sport P400e PHEV

V skutočnosti má Range Rover prekvapivo množstvo spoločného s Prius Prime. Obe majú elektrický dojazd 40 km kvôli skrutkovej batérii, ktorá je umiestnená v kufri. Batérie oboch vozidiel majú signifikantnú váhu a zaberajú veľa priestoru. A obe autá môžu jazdiť na regulárnych cestách bez toho, aby sa zapojil spaľovací motor.

Možno to vyznie kontroverzne, no vlády by nemali udeľovať dotácie na autá, ktoré nemôžu jazdiť čisto na elektrický pohon. Batérie dokážu zvýšiť ich dojazd a eliminovať využitie spaľovacieho motora, no nemôžete ich používať bez spaľovania paliva. V prípade Range Rover sa spáli veľa paliva.

Zábavné na jazdu

Okej, potom, čo máme najväčšie nedostatky za sebou, treba poznamenať, že to je fantastické, luxusné SUV. Toto vozidlo má na ceste neuveriteľnú akceleráciu v prípade, ak spaľovací motor a elektrické motory pracujú spolu. Kombinovaný výkon 400 koní zabezpečí tomuto monštru 0-100 km/h iba cez 6 sekúnd. V elektrickom móde motor s výkonom 141 koní nie je až taký rýchly. Zvládne maximálnu rýchlosť 220 km/h.

Off-road

Range Rover P400e PHEV je ešte zábavnejší mimo cesty. Pokiaľ ste neboli off-road v luxusnom aute, toto je v skutku niečo. Spomaľovače na bežných cestách si takmer nepovšimnute. Zavesenie sa v off-road režime zdvihne takmer o 12 palcov, takže je tu dostatok priestoru. Štrkové cesty sa zdajú byť ako bežné cesy. Treba to zažiť.

Range Rover Sport P400e PHEV

Interiér

Človek si zamiluje všetok luxus vo vnútri Range Rover. Je to niečo ako opak minimalizmu Tesly. Všade sú tlačidlá, nájdete tu tri rôzne obrazovky, dve z nich pokrývajú takmer každú oblasť, ktorú si predstavíte. Počas testovania sa raz vypla, no celkovo pracuje dobre, vrátane integrácie Apple CarPlay a Android Auto.

Zhrnutie

Celkovo je Range Rover P400e PHEV sklamaním iba v stratenej príležitosti. Po skvelom Jaguár I-PACE sa od spoločnosti čakalo úžasná elektrická off-road jazda. Bohužiaľ, ako u mnoho ďalších PHEV, je to hack. Elektrický pohon na inak veľmi peknom SUV funguje na staromódnom pohone na spaľovací motor.

Land Rover by definitívne mal vybudovať plne elektrické vozidlo so všetkým krútiacim momentom I-PACE. Môže si pýtať peniaze a váhu, ktorú by 150 kWh batéria stála a premeniť to na najrýchlejšie, najinteligentnejšie off-road vozidlo na trhu. Dovtedy budeme vzhliadať na Rivian a Teslu Model X, elektromobily, ktoré sú pripravené sťažiť spustenie pre Range Rover.

Range Rover Sport P400e PHEV

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here