Po takmer dekáde vývoja v tajnosti Rivian Automotive prichádza vo veľkom štýle s odhalením svojho elektrického pickupu: Rivian R1T. Startup sľubuje niektoré neuveriteľné vlastnosti, ktoré by z pickupu urobili rovnocenného súperapre benzínové pickupy na trhu.

Na rozdiel od iných vysokoprofilových elektromobilových startupov, Rivian väčšinou ostal v tieni pri vývoji svojej technológie a plánuje si zabezpečiť objem výroby svojich vozidiel. Startup bol založený v roku 2009 výkonným riaditeľom RJ Scaringe, ktorý vyštudoval MIT. Až do minulého roku, kedy prevzal zatvorenú továreň Mitsubishi v Illinois, operoval potichu.

Spoločnosť investovala milióny dolárov do továrne, ktorá bude eventuálne schopná vyrobiť stovky až tisíce elektromobilov. Rivian R1T bude prvým z týchto elektromobilov, ktorý sa dostane na trh.

Je to 5-miestny pickup nákladiak poháňaný pôsobivým elektrickým pohonom. Rivian použije 4 malé (avšak výkonné) elektromotory:

Každý motor má výkon 147 kW a dokopy môže mať auto výkon medzi 300 kW až 562 kW. Rôzne úrovne výkonu sú dané v závislosti od výberu batérie, ktorá je taktiež pôsobivá, pretože má najvyššiu kapacitu akéhokoľvek osobného elektromobilu na trhu: 105 kWh, 135 kWh a 180 kWh. Rivian tvrdí, že dojazd pri plnom nabití bude +230 míľ (370 km), +300 míľ (482 km) a +400 míľ (643 km).

Spoločnosť tvrdí, že úroveň nabíjania bude 160 kW pri rýchlo-nabíjacích staniciach a 11 KW s palubnou nabíjačkou. Ďalšie vlastnosti sú rovnako pôsobivé.

Rivian R1T má mať užitočné zaťaženie 800 kg a ťažnosť 500 kg, bude však taktiež vybavený množstvom vlastností, ktoré budú užitočné pre ľudí, ktorí chcú využiť výhody pickup nákladiakov pre svoju kapacitu.

Rivian taktiež tvrdí, že R1T bude mať extenzívne množstvo senzorov autonómneho jazdenia na diaľnici:

„R1T sa spustí s robustným hardvérom s množstvom modalít vrátane kamery, lidar, radaru, ultrasonickej a vysoko precíznej GPS spolu s mapami v HD Rozlíšení. Hardvér umožní autonómiu úrovne 3 (bez držania volantu s očami na ceste) pre diaľnice. Okrem toho bude mať niekoľko samojazdiacich funkcií určené pre umožnenie aktívneho životného štýlu.“

Nie je to jediný pokročilý technologický aspekt elektrického pickupu. Spoločnosť taktiež sľubuje plne upraviteľnú platformu s aktualizáciami na diaľku. Hovoria o digitálnej skúsenosti a určite na to majú obrazovku:

Doručenia R1T majú začať „koncom roku 2020“. Prístup je podobný ako pri Modelu 3 s Teslou, čo znamená, že najdrahšie verzie budú dostupné ako prvé. V tomto prípade pôjde o verziu s 180 kWh batériou a 135 kWh batériou, ktoré budú podľa Rivian dostupné pri spustení.

Čo sa týka základnej verzie s 105 kWh batériou, očakáva sa, že bude dostupná „do 12 mesiacov začiatku produkcie.“ Rivian R1T začne na cene 69-tisíc (60 880 eur) a v súčasnosti spoločnosť prijíma navrátiteľný depozit v hodnote 1-tisíc dolárov (882 eur).

Je to skutočne ohromujúce. Ak to, čo Rivian tvrdí je pravda, ide o najlepší scenár pre elektrický pickup. Vyzerá to tak, že spoločnosti sa podarilo využiť výhody elektrického pohonu pre získanie najlepšieho výkonu pre pickup.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here