Nadchádzajúci pickup Rivian R1T a R1S SUV bude lacnejší, než sa očakávalo. R1T bol pôvodne oznámený so základnou cenou 69-tisíc dolárov (62-tisíc eur), zatiaľ čo R1S SUV bude mať cenu 72-tisíc dolárov (65-tisíc eur).

Rivian tvrdí, že cena 69-tisíc dolárov (62-tisíc eur) bude cena za “dobre vybavené vozidlo”, a že cena pre základný model bude v skutočnosti nižšia. Viac detailov o vybavení príde neskôr. Reuters písal, že výkonný riaditeľ Rivian RJ Scaringe tvrdí, že cena 69-tisíc dolárov (62-tisíc eur) bude za “pickup so stredným dojazdom a skleneným panelom”, pričom bude mať dojazd 300 míľ (482 km).

Takže teraz nepoznáme upravenú cenu pre Rivian R1T a R1S, no vieme, že budú lacnejšie ako cena 69-tisíc dolárov (62-tisíc eur), ktorú Rivian pôvodne oznámil. R1T má tri možnosti batérie s 135 kW batériou, ktorá má okolo 300 míľ (482 km) dojazdu. Základný model bude mať 105 kWh batériu a okolo 230 míľ (370 km) dojazdu.

Nevieme ešte, aké ďalšie možnosti bude obsahovať “dobre vybavený” pickup za 69-tisíc dolárov (62-tisíc eur), no zdá sa, že okrem veľkej batérie, presklenenej strechy a dodatočných možností bude základný model R1T o niekoľko tisíc dolárov lacnejší.

Keď bol Rivian po prvýkrát odhalený na autosalóne v Los Angeles, bol jediným plne vybaveným elektrickým pickupom, ktorý bol odhalený. Už v tom čase boli jeho vlastnosti pôsobivé. Dá sa povedať, že  pri svojom odhalení zožal všetku slávu. Stánok Rivian s dvoma prototypmi bol obkolesený počas celej doby trvania autosalónu.

Odvtedy je ponuka Rivian čoraz viac a viac pôsobivejšia, s pomalým prísunom informácii o cool funkciách v nákladiakoch a SUV. Medzi možnosťou kempovať a mobilnou kuchyňou, vymeniteľnými pomocnými batériami, navrhnutým modulárnym systémom postele a schopnosťou doslova sa otáčať na mieste sa zdá, že Rivian má pripravených veľa skvelých nápadov.

Všetky tieto informácie vyvolali množstvo záujmu zo strany iných spoločností. Rivian vyzbieral niekoľko miliárd dolárov od značiek ako Ford, Amazon a veľkého investora Tesly. Plánuje mimo iného vytvoriť elektrické SUV pre Lincoln a veľkú doručovaciu dodávku pre Amazon.

Takže veci pre Rivian vyzerajú dobre. No potom sa objavil nový konkurent.

Dva mesiace dozadu bol odhalený Tesla Cybertruck s pôsobivou základnou cenou 39 900 dolárov (36-tisíc eur), čím dal záujemcom o elektromobily lacnejšiu alternatívu. Okamžite sa objavili porovnania medzi oboma vozidlami, pričom Tesla mala veľkú výhodu v rámci nákladov. Avšak v prieskumoch medzi potenciálnymi kupujúcimi sú na rovnakej úrovni.

Toto je stále pôsobivé od Rivian, vzhľadom na to, že doposiaľ nevyrobil žiadne vozidlá, pričom verejný záujem o Tesla Cybertruck je virálny. Rivian stále vzbudzuje príťažlivosť rovnako ako Tesla, Ford a GM. Tesla je však oveľa skúsenejším výrobcom než Rivian, pričom dizajn Cybertruck je jednoduchý na vyrobenie. Oba tieto faktory ovplyvnia cenu výsledného produktu.

Rozdiel v cene môže byť ovplyvnený novým oznámením ohľadom základnej ceny. Zatiaľ čo pôvodne oznámenie Rivian jasne tvrdilo, že “R1T začína na cene 61,5-tisíc dolárov (55 830 eur) po využití dotácie, Rivian teraz tvrdí, že cena je za “dobre vybavené vozidlo”.

Vyzerá to tak, že toto rozhodnutie ovplyvnila veľmi nízka cena. Tesla už nemá v USA nárok na dotáciu v hodnote 7,5-tisíc dolárov (6800 eur), čo zvýhodňuje Rivian. Navyše, Rivian prilákal veľa investorov a nové projekty, takže si môže dovoliť mať menší zisk na prvom vozidle s vedomím, že má dostatok kapitálu a ďalšie budúce tržby.

Automobilka nekonkuruje iba s Cybertruck. V skutočnosti ako prvý elektrický pickup konkuruje proti ustáleným značkám so spaľovacími motormi. Rivian cieli na trh “dobrodružných pickupov”, kedy hľadá kupujúcich, ktorí používajú pickupy na off-road a kempenie.

Tento trh zvykne mať majetnejších kupujúcich a menej predaných kusov, čím je vhodnejší pre startup ako napr. pre sériovo vyrábané nákladiaky. A tieto nákladiaky stoja takmer 90-tisíc dolárov (81 708 eur), predovšetkým pri vylepšenej výbave.

Fakt, že konkurencieschopné pickupy sa predávajú za 70 až 90-tisíc dolárov dodáva spoločnosti množstvo miesta pre možnosti, vylepšenia a dodatočné vylepšenia, pokiaľ jeho základná cena začína na úrovni 50-tisíc dolároch (45 353 eur).

Automobilka v súčasnosti prijíma depozit v hodnote 1000 dolárov (907 eur) pre obe svoje vozidlá. Spoločnosť odmietla vydať predobjednávky a jednoducho tvrdí, že reakcia je “veľmi pozitívna”. No vďaka pôsobivým predobjednávkam Rivian varoval, že množstvo zákazníkov nezíska vozidlo tak rýchlo”. Prvé doručenia by sa mali uskutočniť na konci roka, pričom vozidlá s plnou výbavou budú dodané ako prvé.

R1S

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here