Rok 2018 sa formuje na ďalší rekordný rok pre produkciu elektromobilov na väčšine trhov vo svete. K tomu pomôže aj niekoľko nových modelov, ktoré prídu na trh práve tento rok.

Tu je zoznam najzaujímavejších elektromobilov.

Jaguár I-Pace 

So spustením v ďalších nasledujúcich mesiacoch a produkciou v druhej polovici roku 2018, prvé elektrické auto od Jaguára bude rovnako medzi prvými, ktoré sa dostanú na trh práve tento rok.

Športové SUV je vybavené s 90 kWh batériou a podľa oficiálnych testov s dojazdom cez 500 km. Najväčšie neznáme o vozidle sú v súčasnosti jeho rýchlosť dobíjania a cena. Automobilka odkazovala iba na DC rýchle nabíjanie s výkonom 50 kW na štandardných DC staníc.

Nie je doposiaľ známe, či sa I-Pace bude môcť dobiť na pokročilejších nabíjačkách s 150+ kW. Čo sa týka ceny, najbližšie informácie máme od držiteľa rezervácie v Holandsku, ktorý odhalil, že začínajúca cena sa bude začínať na 82 000 eurách.

Audi Quattro

Jaguár I-Pace získa tento rok rovno i konkurenciu, o ktoré sa postará elektromobil od Audi. Rovnako ako u Jaguára, pôjde taktiež o vôbec prvé elektrické Audi.

Taktiež elektrické SUV, Audi Quattro bude vybavené s 95 kWh batériou, ktorá umožní okolo 275 míľ (442 km) dojazdu. Vozidlo má vojsť do produkcie a objaviť sa na výstavách v druhej polovici tohto roka.

Pokiaľ ide o cenu, nemecká automobilka vyhlásila, že e-tron quattro bude umiestnené medzi Audi Q5 a Audi Q7 v rámci veľkosti a tieto vozidlá začínajú na 41 000 (34 170 eur) a 49 000 dolárov (40 838 eur) . Pokiaľ e-tron quattro bude mať podobnú cenu pred uplatnením dotácii, určite zatrasie trhom.

Nebolo by však prekvapením, ak by bolo vozidlo bližšie k cene I-Pace alebo Tesle Model X.

Hyundai Kona EV a Kia Niro EV 

Po celkom úspešnom spustení Ioniq Electric sa očakáva, že Hyundai využije svoje snahy v elektromobiloch a spustí dve nové crossover verzie pre Hyundai Kona a Kia Niro.

Vozidlá budú údajne vybavené s 50 kWh batériou, ktorá prinesie dojazd bližšie k 200 míľam (321 km) na jedno nabitie. Očakáva sa, že budú mať cenu okolo 35 000 eur.

Autá budú dostupné tento rok, avšak produkcia bude obmedzená iba na 20 000 kusov na model.

FF91, Lucid Air a ďalšie startupy

Oficiálne Faraday FutureLucid Motors tvrdia, že plánujú spustiť produkciu svoju elektromobilov v roku 2018, to však tvrdia už počas posledných 2 rokov, hoci sa medzičasom dostali do finančných problémov, ktoré vyústili v oneskorené výsledky.

Preto niet divu, že sa neočakáva aby tieto vozidlá prišli na trh v tomto roku. Avšak človek nikdy nevie a nové elektromobilové startupy nás tento rok predsa len môžu niečím prekvapiť.

Rok 2018 síce nebude veľkým rokom pre nové elektromobily, môžeme však očakávať, že uvidíme niekoľko nových EV programov od automobiliek a taktiež získame mnoho informácii o nadchádzajúcich elektromobiloch, ktoré prídu na trh v roku 2019 a 2020, kedy sa už elektromobily budú dostávať na trh vo väčšej miere.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: electrek.co, Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here