SEAT, španielska automobilka vlastnená Volkswagenom, odhalila nový koncept elektromobilu el-Born. Ide o jeden z prvých elektromobilov založených na novej MEB pla tforme. Model el-Born je elektrický hatchback s dojazdom 420 km a jeho produkcia začne nasledujúci rok.

Názov el-Born je pomenovaný po susedstve v Barcelone, kde sa vytvoril jeho dizajn. Hoci je vozidlo koncept, je naplánované na trh už o rok, pričom je blízko k finálnej verzii. Zahŕňa niektoré veľmi úhľadné a aerodynamické línie.

Alejandro Mesonero-Romanos, šéf dizajnu SEAT, okomentoval koncept nasledovne:

„Model el-Born je ultimátnym prekladom nášho emočného jazykového dizajnu SEAT do nového sveta elektrických vozidiel. Náš dizajnový tím prijal výzvu vytvoriť naše prvé elektromobily atraktívne veľmi seriózne. Verím, že jazdiť na elektromobiloch musí byť vzrušujúce a zábavné. Musíme sa postarať o to, aby sa zákazníci zamilovali do idei elektromobilov.“

Čo sa týka výkonu, el-Born je vybavený s 62 kWh batériou, o ktorej SEAT tvrdí, že umožní dojazd 420 km podľa WLTP štandardov. Môže dosiahnuť DC rýchle nabíjanie „do 100 kW“ a spoločnosť tvrdí, že to znamená nabitie z „0 na 80 % za menej ako 47 minút.“

Elektrický motor má výkon 150 kW a môže byť použitý na dosiahnutie dostatočného výkonu na akceleráciu z 0-100 km/h za „menej ako 7,5 sekúnd.“ SEAT tvrdí, že el-Born bude taktiež vybavený s autonómnym asistenčným systémom jazdy 2. úrovne.

Vozidlo bude vyrábané v nemeckej továrni Volkswagenu v Zwickau, kde Volkswagen taktiež plánuje výrobu vlastných elektrických hatchbackov založených na MEB platforme. Model el-Born bude druhým elektromobilom Volkswagenu, ktorý je založený na MEB platforme. Do produkcie vojde nasledujúci rok a bude dostupný na európskych trhoch.

El-born vyzerá ako malý úhľadný hatchback s viac než slušnými vlastnosťami. Kapacita batérie je na svoju veľkosť dobrá. Skutočný dojazd by mal byť bez problémov cez 321 km. Vozidlo by kľudne mohlo byť dostupné za rozumnú cenu. Mohlo by však využiť o trošku menej výkonnejší motor alebo dvojitý motor, aby udržal cenu základnej verzie nízko.

V súčasnosti to vyzerá lepšie ako to, čo sme doposiaľ videli u vlastnom hatchbacku Volkswagenu, ktorý je taktiež založený na MEB platforme. Zatiaľ sme sa však ani uňho nedočkali oficiálnej produkčnej verzie vozidla.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here