Škoda, česká automobilka patriaca pod koncern Volkswagen, predstavila svoj elektrický crossover, ktorý nazvala Enyaq. Bude vybudovaný na MEB platforme Volkswagenu, ktorý je taktiež základom pre elektrické SUV ID Crozz, ktoré vôjde do predaja v nasledujúci rok.

Škoda predviedla Enyaq najprv ako koncept Vision iV na minuloročnom Ženevskom autosalóne. Je poháňaný dvoma elektrickými motormi s výkonom 302 koní s odhadovaným dojazdom 500 km s 83 kWh batériou. Tieto vlastnosti sa zhodujú s modelom Volskwagen ID Crozz.

Škoda Enyaq zaujala svojim dizajnom na prvý pohľad

Očakáva sa, že Škoda bude ponúkať Enyaq s 3 rôznymi veľkosťami batérie. Bude mať 2 štýly karosérie, kedy prvá bude relatívne škatulová a druhá ako praktické SUV. Druhý variant vôjde do predaja v Európe neskôr v tomto roku.

Spotrebitelia si však budú musieť počkať na variatnu kupé do roku 2021. Táto verzia bude bližšie k verzii kupé Vision iV, ktorú môžete vidieť nižšie. Ak si produkčná verzia kupé Enyaq udrží štýl kupé, môže ísť o jedno z najkrajších vozidiel z platformy MEB.

Nové CUV od Škody odfotené spredu

Koncept Vision iV zahŕňal pohon na všetky kolesá, dva elektrické motory s akceleráciou z 0-100 km/h za menej ako 6 sekúnd.

Guido Haak, riaditeľ produktovej stratégie Škoda sa vyjadril nasledovne:

“Myslím si, že na našom prvom MEB aute, SUV uvidíte krok vpred v rámci dizajnu. Tí, ktorí videli Vision iV mali náhľad o tom aké auto bude, s veľmi dynamickým a fascinujúcim dizajnom. Je to taktiež krok vpred v rámci jazdnej dynamiky.”

Nové CUV od Škody na concepten

Škoda plánuje vyrábať 5 elektrických modelov v rôznych segmentoch do roku 2025, kedy začne s modelom Enyaq. Do toho času sa očakáva, že čisté elektromobily a plug-in hybridy budú predstavovať 25 % jej predajov.

Automobilka plánuje spustiť druhé elektrické SUV s použitím MEB platformy, ktoré bude nasledovať menší a dostupnejší model. Značka nedávno spustila elektrickú verziu svojho miniauta Citigo, ktoré využilo predchádzajúcu generáciu elektrickej platformy.

Záber na zadok Škoda Enyaq

Enyaq bude vyrábaný v Mladej Boleslavi, zatiaľ čo elektrické modely Seat, Audi a Volkswagen ID3 budú vyrábané v nemeckom Zwickau. V Bratislavskom závode sa momentálne vyrába elektrický e-UP!. Z dlhodobého hľadiska by však bolo lepšie, ak by sa u nás vyrábali aj ďalšie elektrické modely.

Škoda Enyaq, nové elektrické SUV od Škody

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here