Množstvo nabíjačiek určených na elektromobily prostredníctvom štátu opäť stúpne. Pôjde o nabíjačky s technológiou AC po dvoch konektoroch. Dostane ich 72 miest, pričom budú mať 144 nabíjacích bodov.

Ako písal portál Touchit, do 6 mesiacov by malo vzniknúť v našej krajine 400 AC nabíjacích bodov, na ktoré v 1. kole na dotácie pre samosprávu vyčlenil rezort ministerstva hospodárstva 500-tisíc eur. Vodiči elektrických vozidiel budú môcť ďalej využívať viac než 110 rýchlonabíjacích a 10 ultrarýchlonabíjacích bodov.

Ministerstvo pripravuje aj 2. kolo dotácii, ktoré budú môcť využiť aj podnikatelia, nielen samosprávy. Sem sa presunú aj nevyčerpané finančné prostriedky z úvodného kola, celkovo sa tak prerozdelí až 650-tisíc eur.

Z cieľovej sumy 500-tisíc eur sa v prvom kole vyčerpá viac než 350-tisíc eur na výstavbu nových nabíjačiek. Podporu využijú najviac mestá a obce v Nitrianskom, Prešovskom a Košickom kraji.

Minister hospodárstva Peter Žiga, sa ohľadom výzvy vyjadril nasledovne:

„Pre rozšírenie elektromobility je kľúčový rozvoj nabíjacej infraštruktúry. Cieľom tejto výzvy bolo podporiť predovšetkým budovanie nabíjacích staníc mimo hlavných diaľnic a rýchlostných ciest, a tiež v menej rozvinutých regiónoch. To sa nám podarí.“

Najviac nabíjacích staníc pribudne v nasledujúcich okresoch:

  1. Nitra a Komárno (oba okresy po 5),
  2. Michalovce (4),
  3. Medzilaborce, Spišská Nová Ves, Senica (oba okresy po 3),
  4. Malacky (oba okresy po 2).

Cieľom výzvy je pomôcť štátu vytvárať infraštruktúru, ktorá spĺňa európske štandardy v rámci  používateľskych a technických parametrov. Všetky žiadosti, schválené aj neschválené je možné nájsť na webstránke ministerstva hospodárstva.

Náš názor

Infraštruktúra je polovica skladačky, bez ktorej sa elektromobily a hybridy na Slovensku nerozšíria. Je teda dobré, že štát pokračuje v jej rozširovaní a do 2. kola sa budú môcť zapojiť aj podnikatelia. Dotácie sa zrejme následne vyčerpajú.

Nabíjanie Subaru plug-in hybridu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here