Na tlačovej konferencii Subaru predviedlo svoje dlhodobé plány pre vývoj technológii a zníženie emisií oxidu uhličitého. Subaru preto posilnilo svoje vzťahy s Toyotou za účelom vývoja nových technológii. To môže viesť k novému, spoločne vyvinutému elektrickému SUV. Stane sa tak však najskôr až v roku 2025.

Na oznámení spoločnosť odhalila svoju prvú dizajnovú štúdiu pre plne elektrický crossover, ktorý bude vyvinutý spoločne s Toyotou. Mockup elektromobilu bol popísaný ako nízko zavesený s predĺženou kabínou a zadným oknom s oknami. Má obrovské jamky na čiernych kolesách.

Prezident spoločnosti Tomomi Nakamura vyjadril skepticizmus ohľadom predaja alternatívnych automobilov v USA. Poukázal na nevýrazný predaj doplnkového hybridného modulu Subaru Crosstrek.

“Trh v USA je skutočne drsný. Myslím si, že trh pre elektrické vozidlá potrebuje čas na to, aby sa vyvinul. Predaje Tesly sú na tom dobre. Potrebujeme opatrne sledovať ako sa trend na trhu mení. Myslím si však, že trend smerom k elektrifikovaným vozidlám bez pochýb príde, takže by som sa na to pripravil.”

Nakamura povedal, že 40 % celosvetových predajov do roku 2030 budú tvoriť elektromobily, alebo hybridy.

“Na podporu miernych hybridov a plug-in hybridov vo svojej ponuke Subaru plánuje vyvinúť tzv. “silný hybrid” s použitím technológie Toyoty, ktorý bude debutovať neskôr v tejto dekáde. Taktiež vyvíja batériový elektromobil s Toyotou, ktorý bude vydaný neskôr v tomto roku.”

Subaru predstavil elektromobil Stella EV v Japonsku v roku 2009. Takmer o dekádu neskôr odhalil Crosstrek. V roku 2016 sa objavili správy o tom, že spoločnosť vyvíja elektrický crossover. Tento projekt sa však neposunul dopredu.

Hoci niektoré správy naznačujú, že “Subaru bude predávať do polovice 30-tych rokov iba elektromobily”, média začínajú informovať o plug-in hybridoch. Oficiálna správa Subaru tvrdí:

“Do polovice 30-tych rokov 2030 plánujeme aplikovať technológie elektrifikácie na všetky vozidlá Subaru, ktoré sú predávané celosvetovo.”

V rovnakej správe sa v pätičke uvádza, že elektrifikácia platí pre hybridy i elektromobily. Dnešné tvrdenia odhaľujú skeptický mindset ohľadom elektromobilov, ktorý zdieľa aliancia automobiliek zahŕňajúca Subaru, Toyotu, Mazdu a Suzki. Testuo Onuki, hlavný technologický riaditeľ Subaru tvrdí, že celosvetová platforma bude zahŕňať iba benzínové a hybridné rozloženia.

V júni 2019 spoločnosť spojila sily s Toyotou na práci ohľadom elektricky orientovanej verzie novej architektúry Toyoty – “Toyota New Generation Architecture”. Elektrická verzia sa prezýva “e-TNGA.”

Nákladovo efektívne partnerstvo s Toyotou slúži taktiež na spoločný vývoj batériovo elektrického auta, ktoré využije technológie Subaru na pohon všetkých kolies a technológie Toyoty pre elektrifikáciu. To bola prvá správa o dvoch automobilkách, ktoré spolu vyvinú elektrické SUV, ktoré však príde až o 5 rokov. V septembri 2019 ešte Toyota zvýšila svoj podieľ v Subaru z 17 % na 20 %.

Nový koncept elektrického SUV Subaru
Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here