Po mesiacoch napínania Tesla v Los Angeles konečne odhalila svoj najnovší model elektrického pickupu Cybertruck. Vozidlo bude mať dojazd 500 míľ (804,5 km) a začínajúcu cenu 39 900 dolárov (36 202 eur).

Elon Musk po prvýkrát spomenul plán Tesly vytvoriť elektrický pickup vyše 7 rokov dozadu. Teraz, v dizajnovom štúdiu v Los Angeles sa Musk postavil na pódium, aby konečne odhalil svoju víziu super pickupu s elektrickým pohonom.

Varoval, že dizajn môže byť príliš polarizujúci, kvôli svojmu futuristickému vzhľadu ala Blade Runner. Nikto presne nevedel, čo tým myslí, no teraz je jasne vidieť, že nežartoval.

Dizajn a funkcionalita

Tesla Cybertruck vyzerá ako niečo, s čím by ste jazdili po filmovom štúdiu. Ako Musk povedal, nevyzerá ako nič doposiaľ.

Línie sú extrémne jednoduché a nepodobá sa to na nič, čo sme mohli vidieť za posledných 30 rokov. No je taktiež viac futuristické, ako väčšina koncept vozidiel, ktoré sa nikdy nedočkali produkcie.

Namiesto karosérie na ráme, spoločnosť vytvorila novú platformu, ktorá využíva štruktúru skeletu, podľa ktorej je pickup extrémne solídny:

„Cybertruck je vybudovaný s externou škrupinou vytvorenou pre ultimátnu trvanlivosť a ochranu pasažierov. Začínajúca s takmer nepreniknuteľným exoskeletonom, každý komponent je vytvorený pre vynikajúcu silu a vytrvalosť.“

Elektrický pickup je taktiež vybavený s brnením Tesly, rovnako ako Tesla Semi. Auto usadí 6 ľudí, je vybavené s korbou dlhou 6,5 stôp, ktorú nazvali Cybertruck klenbou. Vrch je pokrytý, no odkryje sa ak potrebujete preniesť niečo vyššie.

Tesla Cybertruck taktiež prichádza štandardne s adaptívnym vzduchovým odpružením, ktorý by mal pomôcť s výkonom s rôznym zaťažením.

Vlastnosti

Dostupné budú tri verzie s rôznymi batériami a pohonom. Verzia s jedným motorom so zadným pohonom ponúkne dojazd 250 míľ (402 km). Verzia s dvojitým motorom a pohonom na všetky kolesá bude mať dojazd 300 míľ (482 km). A nakoniec, verzia s tromi motormi bude mať dojazd 500 míľ (804 km).

Tesla očakáva, že verzia s tromi motormi bude schopná akcelerovať z 0-100 km/h za 2,9 sekundy a dokončí ¼ míle za 10 sekúnd.

Ako Musk sľúbil, funkčné vlastnosti sú lepšie ako u Ford F150, zatiaľ čo výkon je lepší ako Porsche 911.

Cena a dostupnosť

Automobilka oznámila, že Cybertruck začne na cene 39 900 dolárov (36 202 eur), čo je viac, než sa očakávalo. Dve menej drahšie verzie začnú na cene 49 900 (45 275 eur) a 69 900 dolárov (63 422 eur), pričom prídu na konci roka 2021. Dve drahšie verzie s viac motormi a väčšou batériou budú dostupné „koncom 2022“.

Tesla Cybertruck nie je ako nič, čo sme mohli vidieť doposiaľ. Futuristické koncepty ako je tento sme doposiaľ videli iba na fotografiách, no tentokrát sa ho dočkáme aj na cestách. Je to Tesla, takže očakávame, že latka bude nastavená vysoko.

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here