Je niečo veľmi uspokojujúce pri pohľade na elektromobily, ktoré obstoja s benzínovými autami vytvorenými pre rýchlosť a výkon. Nedávno sa uskutočnil šprint medzi Tesla Model X P100D, Lamborghini Urus, Mercedes-AMG G63 a Range Rover Sport SVR. Taká zostava predstavuje sen nejedného automobilového fanúšika.

Spomedzi oponentov Modelu X je najzaujímavejším pravdepodobne Lamborghini Urus. Auto je predsa len SUV vyrobené s jedným z najviac radikálnych automobiliek. Vybavené s motorom s objemom 4,0 litrov s dvojitým turbom V8, ktoré vyprodukuje 641 koní, URUS má DNA superauta. Toto je evidentné v dizajne, zvuku a celkovom dojme. Lamborghini Urus vyzerá rýchlo a rýchlym aj je. Akceleráciu z 0-100 km/h zvládne za 3,4 sekundy.

Mercedes-AMG G63 na druhú stranu je viac menej terénne auto, ktoré sa nezaujíma o svoju rýchlosť. Ako je už tradíciou, Mercedes-AMG ponechal tradičný dizajn terénneho vozidla s kompromisom SUV aerodynamiky. No i napriek tomu je auto rýchle. Motor V8 s dvojitým turbom s objemom 4 litrov, ktorý dodá výkon 563 koní, dokáže akcelerovať z 0-100 km/h za 4,4 sekundy.

Range Rover Sport SVR je taktiež tradičné SUV, ktoré je zhodou náhod aj neuveriteľne rýchle. Vybavené s V8 motorom s objemom 5 litrov, ktorý vyprodukuje 575 koní, britské SUV je schopné akcelerovať z 0-100 km/h za menej ako 4,3 sekundy.

Zatiaľ čo Lamborghini Urus, Mercedes-AMG G63 a Range Rover Sport SVR sú impozantné, Tesla Model X P100D pôsobivé vlastnosti sama o sebe. Sedemmiestne SUV je vybavené s 100 kWh batériou a dvoma elektromotormi, ktoré vyprodukujú výkon 772 koní. Vďaka svojmu okamžitému krútiacemu momentu je schopné akcelerovať z 0-100 km/h za 2,9 sekundy.

Takže, čo sa stane keď sa najrýchlejšie SUV Silicon Valley postaví zoči voči najlepším SUV z Nemecka, Talianska a Anglicka? Ako sa dalo čakať, Modelu X P100D sa darí dobre, veľmi, veľmi dobre. Vozidlá proti sebe súperili v klasickom šprinte a okruhu, pričom v oboch prípadoch bol Model X P100D prvý.

V prvých pretekoch P100D okamžite predbehol Urus na štartovacej čiare. Model X P100D dokončil ¼ míle (402 metrov) za 11,3 sekúnd. Lamborghini Urus to zvládlo za 11,9 sekúnd, Mercedes-AMG G63 za 12,3 sekúnd a ako posledný skončil Range Rover Sport SVR s 12,9 sekundami.

Zaujímavejšie však je, že Model X P100D skončil prvý aj napriek tomu, že mal iba 186 míľ (300 km) dojazdu. To je okolo 64 % batérie. Pri zamyslení sa, že elektromobily Tesly majú lepší výkon pri plnom nabití batérii, Model X P100D v skutočnosti dominoval aj napriek svojmu hendikepu.

Model X P100D má na konte už niekoľko víťazstiev. Začiatkom tohto roka elektrické SUV porazilo jedno z najrýchlejších SUV v USA, a to 6,2-litrový V8 Jeep Trackhawk. Rovnako ako Lamborghini Urus, Trackhawk má masívne SUV, ktoré je rovnako rýchle, ako vyzerá. To však nestačilo na to, aby porazilo sedemmiestne rodinné SUV.

Zdroj: teslarati.com. Zdroj fotografií: teslarati.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here