Tesla Model Y získal oficiálny dojazd od agentúry EPA, ktorá ho ohodnotila na 315 míľ (506 km) na jedno nabitie, čím sa stalo najefektívnejším SUV vôbec.

Minulý týždeň keď Tesla oznámila začiatok produkcie Modelu Y a potvrdila, že doručenia začnú v marci, automobilka taktiež potvrdila, že zlepšila efektívnosť Modelu Y, čo viedlo k dlhšiemu dojazdu:

„Vďaka pokračujúcemu inžinierskemu progresu Modelu Y s pohonom na všetky kolesá (AWD) sme boli schopní zvýšiť jeho maximálny dojazd na 315 míľ (506 km), v porovnaní s predchádzajúcim odhadom 280 míľ (450 km). Toto potvrdilo, že Model Y je najefektívnejším elektrickým SUV na svete.

Nový dojazd je pre obe verzie Modelu Y, ktoré sú v súčasnosti dostupné na objednanie: Model Y s dvoma motormi a dlhším dojazdom a Model Y Performance. Teraz agentúra EPA aktualizovalo svoju webstránku, aby zahrnula oficiálne hodnotenie Model Y Performance, ktoré získalo dojazd 315 míľ (506 km) na jedno nabitie.

Model Y taktiež získal oficiálne hodnotenie efektívnosti v rámci spotreby, a to 121 MPGe (1,94 l/100 km) pre kombinovanú spotrebu v meste a na diaľnici, 129 MPGe (1,82 l/100 km) v meste a 112 MPGe (2,1 l/100 km) na diaľnici. Tým sa stalo najefektívnejším malým SUV (crossoverom), ktorý je v súčasnosti dostupný na trhu.

Tu je porovnanie konkurencie Modelu Y:

Porovnanie Modelu Y a jeho konkurencie

Pre zaujímavosť, Model Y bol uvedený agentúrou EPA ako efektívne, alebo efektívnejšie zo všetkých verzií Model 3 Performance, ktorý je uvádzaný s rozdielnou efektívnosťou v závislosti od nakonfigurovania.

EPA nerozlišuje hodnotenie Model Y Performance v závislosti od iných kolies, aj napriek tomu, že Tesla uvádza 3 možnosti: 19-palcové, 20-palcové a 21-palcové. Na webstránke Tesly sú uvádzané iba 19-ky, ktoré majú dojazd 315 míľ (506 km) na jedno nabitie.  Podľa EPA má 2020 Tesla Model 3 Performance s 19-kami kolesami dojazd 304 míľ (489 km) a spotrebu 116 MPGe (2,02 l/100 km).

Posledné porovnanie je v skutku zaujímavé. Ak je to pravda, znamená to, že Tesla dosiahla významné vylepšenie pre Model Y, ktorý je väčšie vozidlo ako Model 3 a i tak získa viac dojazdu s rovnakou výbavou.

Zaujímalo by nás, aké vylepšenia viedli k zlepšeniu efektívnosti. Model Y a Model 3 by totižto mali mať rovnaký pohon. Zdá sa však, že Tesle sa podarilo dosiahnuť vylepšenia v rámci karosérie. Zaujímala by nás váha vozidla.

Model Y

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here