Začiatkom roka Elon Musk slúbil, že elektrické autá od Tesly budú mať čoskoro batériu, ktorá zvládne životnosť vyše milión kilometrov. Teraz vedci na Dalhousie University publikovali článok v žurnáli The Journal of Electrochemical Society (v preklade Žurnál elektrochemického spolku), ktorý Teslu posúva k tejto vízii bližšie.

Spomínaný článok popisuje lítium-iónovú batériu, ktorá „by mala poháňať elektrické vozidlo na vyše 1 milión kilometrov“, pričom počas svojej životnosti stratí menej než 10 % svojej energetickej kapacity.

To je dvojnásobok toho, čo majitelia vozidiel od Tesly očakávajú pre svoje súčasné batérie (482-tisíc až 804-tisíc km). Jeff Dahn, vedúci výskumu tvrdí, že batéria významne predčí akékoľvek lítium-iónové batérie, ktoré doposiaľ existujú.

Poznamenal, že technológia by bola predovšetkým užitočná pre samojazdiace „robotické taxíky“ a elektrické nákladiaky, čo sú dva typy vozidiel, ktoré Tesla vyvína. Článok ide do detailov o chemickom zložení batérii, ktorý pokrýva to, aký výkon budú podávať a ako dobre vydržia.

Keďže Tesla platila tím z univerzity Dalhouise za uskutočnenie výskumu na zlepšenie lítium-iónových batérii, toto by bolo zvyčajne dobre strážené tajomstvo. Avšak, vedci tvrdia, že vydali dáta, aby „podporili budúci vývoj elektromobilov a poskytli moderný benchmark pre staré a nové technológie článkov.“

Inými slovami, dúfajú, že to pomôže v budúcnosti ďalším vedcom predĺžiť životnosť batérií elektromobilov ešte viac. Musk však nedáva cennosti získané z výskumu len tak zadarmo. Spoločnosť si zaregistrovala patent pre novú batériu pre elektrické vozidlá iba niekoľko dní potom, čo bol článok publikovaný.

Batéria popisovaná v patente zahŕňa rovnaké chemické zloženie ako tá uvedená v článku a Dahn je uvedený ako jeden z investorov. Predchádzajúci vedci, ktorí pracovali spolu s Dahnom tvrdia, že je veľmi dobrá šanca, že patentovaná lítium-iónová batéria od Tesly predčí vo výkone tú batériu, ktorá je popísaná v článku.

Zatiaľ nie je známe, kedy Tesla plánuje použiť novú batériu vo výrobe.

Zdroj: mirror.co.uk. Zdroj fotografií: mirror.co.uk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here