Tesla zverejnila štatistiky o výrobe a doručení svojich vozidiel pre 4. kvartál 2018. Potvrdila tak rekordné doručenie 90 700 vozidiel a výrobu 86 555 vozidiel. Predstavuje to 8 % zvýšenie oproti predchádzajúcemu rekordu, ktorý sa dosiahol v 3. kvartáli 2018.

V rovnakom čase Tesla taktiež potvrdila zníženie ceny v USA. Automobilka potvrdila, že je to v dôsledku kompenzovania federálnej daňovej úľavy, ktorá bola v USA od 1. januára 2019 čiastočne znížená.

V 4. kvartáli sa doručenia medzi vozidlami rozdelili nasledovne:

  • 63 150 Modelov 3,
  • 13 500 Modelov S,
  • 14 050 Modelov X.

Produkčné čísla boli rovnomerné, hoci o niečo nižšie než doručenia. Vozidlá v tranzite z minulého kvartála to vykompenzovali. Tesla zakončila posledný kvartál v USA s niekoľko tisíc nepredanými kusmi Modelu 3.

Za celý rok 2018 doručila Tesla 245 240 vozidiel, čo takmer zdvojnásobilo celkovú letku existujúcich vozidiel automobilky.

Čísla spoločnosti sú skutočne pôsobivé, bohužiaľ neodrazili sa na akciovom trhu. Hodnota Tesly dokonca klesla o 7 %, pravdepodobne v dôsledku zníženiu ceny. Možnože výrobné čísla mohli byť o niečo vyššie, avšak počet doručení bol jednoznačne taký, aký sa očakával.

Zmena ceny ukázala, že Tesla potrebuje znížiť cenu vozidiel, aby uspokojila dopyt v USA, ktorý zrejme klesol po ukončení dotácií na elektromobily. Bolo by však zaujímavé vidieť, ako to ovplyvňuje hrubú maržu spoločnosti. Pokiaľ je po znížení ceny stále zisková, kompenzuje to zníženie daňovej úľavy a ukazuje, že veci idú správnym smerom.

V čase, keď daňová úľava skončí úplne, Tesla to bude môcť kompenzovať so zlepšenými maržami.

Svetové doručenia vozidiel Tesly od 3.kvartálu 2012 po súčasnosť 

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here