Prezident Turecka Recepp Tayyip Erdogan odhalil niekoľko prototypov batériových elektromobilov značky TOGG. Pôjde o štátom podporovanú automobilku. Prvé vozidlo bude kompaktné SUV a očakáva sa v roku 2022.

Investícia v hodnote 3,2 miliardy eur umožní produkciu 175-tisíc kusov elektromobilov ročne. Elektrické SUV využilo staršie dizajny z roku 2017 od talianskej Pininfarina.

Dizajn sa podobá na talianske SUV od Pininfarina

Značka sa celým menom nazýva Turkey’s Automobile Joint Venture Group (TOGG). Konzorcium pozostáva z piatich priemyselných skupín: Anadolu Group, BMC, Kok Group, mobilný operátor Turkcell a Zorlu Holding, materská spoločnosť výrobcu televízii Vestel.

Výkonný riaditeľ TOGG je bývalý riaditeľ Bosch Gurcan Karakas. Prevádzkovým riaditeľom je Sergio Rocha, bývalý výkonný riaditeľ General Motors Korea. Vlastnosti pre modely TOGG zhruba odzrkadľujú najnovšiu technológiu elektromobily. Vizuál pôsobí genericky.

Vozidlá majú poskutnúť zhruba 186 míľ (299 km) dojazdu, hoci detaily o veľkosti batérie nie sú známe. Bude tu základná verzia s jedným motorom s výkonom 200 koní a pohonom na zadné kolesá. Druhý, zadný motor umožní pohon na všetky kolesá s výkonom 400 koní a poskytne 300 míľ (482 km) dojazdu na jedno nabitie.

TOGG tvrdí, že verzia s jedným motorom a zadným pohonom umožní akceleráciu z 0-100 km/h za 7,6 sekúnd, zatiaľ čo verzia s dvojitým motorom zvládne akceleráciu za 4,8 sekúnd. Vozidlá, ktoré zahŕňajú crossover SUV a sedan, umožnia DC rýchle nabíjanie s výkonom 150 kW. Uvažuje sa aj o funkciách automatizovaných jazdných vlastnostiach.

Skupina chce predávať vozidlo na domácom trhu, no má taktiež v pláne urobiť z TOGG medzinárodnú značku. Továreň bude umiestnená v Burse, priemyselnom parku. Továrňa, ktorá má byť dokončená v roku 2021 má zamestnávať 4300 ľudí.

Investícia bude minutá počas 13 rokov. Erdogan taktiež plánuje v Turecku vybudovať nabíjaciu štruktúru pre elektromobily, ktorá bude pripravená v roku 2022 pri vydaní prvého vozidla. Veľké medzinárodné automobilky, vrátane Fiat-Chrysler, Ford, Hyundai, Renault a Toyoty v súčasnosti vyrábajú, alebo montujú vozidlá práve v Turecku. TOGG plánuje v nasledujúcich 15 rokov 5 rozdielnych modelov.

Náš názor na TOGG

No, po pravde ide o krok, ktorý pravdepodobne nikto nečakal. Ako bolo napísané vyššie, ide o model, ktorý sa veľmi podobá na SUV od talianskej Pininfariny. Keďže o nových elektromobiloch v podstate nič nevieme, je skoro na vytvorenie názoru. Vytvoriť však úplne novú automobilku a ešte k tomu elektromobil však nie je len tak a TOGG má pred sebou veľa práce.

Na obrazovkách Togg nešetril

Zdroj: electrek.co. Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here