Aj napriek svojej rannej snahe v elektrifikovaní s Priusom a partnerstvom s Teslou, Toyota už dlho otáľa nad batériovými elektromobilmi a uprednostňuje hybridy a vozidlá s palivovými článkami. No i tak japonská automobilka tvrdí, že všetky jej modely budú „elektrifikované“ do roku 2025, čo je však iba vágne tvrdenie.

Plán bol oznámený po prvýkrát rok dozadu, kedy Toyota tvrdila, že do roku 2025 bude ponúkať elektrické možnosti u všetkých svojich autách. Avšak pri opýtaní sa na detaily v interview s CNBC, Bob Carter, výkonný viceprezident pre predaj Toyota Motor Severná Amerika, sa nevyjadril k úplnému záväzku k elektromobilom.

Povedal:

„Náš prístup je portfóliový. Nemyslíme si, že jedna technológia je absolútne najlepším riešením pre každého zákazníka. Pracujeme na celom portfóliu hybridov, ktoré predávame už od roku 1997, plug-in hybridov a plne batériových elektromobilov, ako aj na vozidlách s palivovými článkami.“

Tieto vozidlá predstavujú 9 % celkových predajov Toyoty za minulý rok, takmer všetko však boli hybridy. Automobilka chce, aby tieto vozidlá v roku 2020 predstavovali 15 % všetkých predajov.

Pri otázke ako Tesla významne predbehla Toyotu v rámci plug-in vozidiel, a či nečakali veľmi dlho Carter nesúhlasil:

„Povedal by som pravý opak. Keď sa pozriete na batériové elektromobily, či ide o Teslu alebo zvyšok trhu, za minulý rok predstavovali iba 1 % z celého odvetvia a ako viete, priemysel mal skvelý minulý rok. Našou stratégiou je využívať hybridy, plug-in hybridy a eventuálne priviesť na trh elektromobily počas toho ako bude trh rásť.“

Carter dodal, že v v polovici druhej dekády od roku 2025 budú batériové elektromobily tvoriť 4 až 6 % trhu, čo je o významne menej než väčšina predpovedí. Tak, či onak, Toyota plánuje vydať niekoľko elektromobilov, aby si uchmatla niečo pre seba.

Prístup „čakáme, kým sa trh vyvinie“ je z našej strany nepochopený. Toyota čaká na zvýšenie dopytu po elektromobiloch, tak to však nefunguje. Dopyt po elektromobiloch už existuje. Potrebujú iba správne elektromobily, aby ho využili.

Dôvod, prečo je trh s elektromobilmi malý nie je kvôli tomu, že ľudia nechcú kupovať elektromobily. Dôvodom je, že automobilky nevyrábajú dostatočné množstvo atraktívnych elektromobilov za dostupnú cenu.

Akonáhle budú ponúkať zaujímavejšie možnosti, ktoré prichádzajú na trh pomerne rýchlo, šanca je, že veci sa zmenia rýchlejšie, než to Toyota očakáva.

Zdroj: electrek.co. Zdroj titulnej fotografie: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here