Elektromobilov bude raz ako húb po daždi. A tie huby sa budú musieť dobiť. Preto, hoci na Slovensku zatiaľ nie je prevratné množstvo elektromobilov, je potrebné mať dostatočnú nabíjaciu infraštruktúru. Pozreli sme sa teda, ako sme na tom.

Výsledok je primeraný. Nie prekvapivo, najviac nabíjacích staníc sa nachádza na západnom Slovensku, konkrétne v našom hlavnom meste Bratislava. Najmenej, naopak na druhom konci krajiny, kde poslednú nabíjaciu stanicu nájdete v Košiciach.

Poďme sa teda pozrieť na to, ktorá firma má najviac nabíjacích staníc.

Zdroj fotky: pixabay.com

Superchargre od Tesly

Niekoľko Tesiel nájdete aj v našej krajine. S najväčšou pravdepodobnosťou ste už mohli naraziť na Tesla Model S. Spoločnosť doposiaľ vybudovala dve nabíjacie stanice na Slovensku. Prvá sa nachádza v Petržalke, a druhá v Sliači. Fungujú nepretržito a sú spoplatnené.

Okrem superchargerov je však u nás aj 10 Tesla wallboxov, ktoré fungujú ako domáce nabíjačky. Tie sú však umiestnené pri rôznych destináciách, ako sú hotely, reštaurácie atď. Ich využívanie je zadarmo, ak využijete danú službu podniku.

 Mapa Superchargerov a Tesla Wallboxov. Čierna farba je pre superchargere, fialová a zelená pre Wallbox
Zdroj fotky: nabky.com

Nabíjacie stanice Slovenských elektrární/Enel

Slovenské elektrárne/Enel majú dokopy šesť staníc na Slovensku, a to v Bratislave, Novákoch, Jaslovských Bohuniciach, Mochovciach a Trenčíne. Žiaľ, žiadny východ Slovenska. Dobíjanie je podobné, ako pri Greenway, čiže 200 km/h s DC nabíjaním (44 kW) a AC nabíjanie cez 400 v 32A zásuvku v rozsahu 54-108 km/h. Veľká výhoda využitia tohto dobíjania je, že je zadarmo a prevádzková doba je nepretržitá.

nabíjačky
Zdroj fotky: seas.sk

Nabíjacie stanice Východoslovenskej energetiky

Elektrárenská spoločnosť Východoslovenská energetika vybudovala na Slovensku doposiaľ 5 nabíjacích staníc pre elektromobily. Tie sa nachádzajú v Bratislave, Nitre, Poprade, Štóse a v Košiciach. Rýchlosť dobíjania je od 54 až 108 km/h, pričom dobíjanie je taktiež zadarmo a prevádzka taktiež nepretržitá.

nabíjačky

Zdroj fotky: vse.sk

Nabíjacie stanice Západoslovenskej energetickej spoločnosti

Západoslovenská energetická spoločnosť má u nás doposiaľ 5 nabíjačiek. Všetky v Bratislave. Štyri stanice sú typu CHAdeMO a posledná AC 22 kW. V blízkej budúcnosti plánuje vybudovať ďalších 17 nabíjacích staníc. Opäť, dobíjanie je zadarmo a prevádzka nepretržitá.

nabíjačky

Zdroj fotky: zse.sk

Nabíjacie stanice od Greenway

Ide o najväčšiu sieť pre nabíjanie elektromobilov na Slovensku. Tým sa vám pochvália na svojej oficiálnej webstránke aj sami. V súčasnosti majú dostupných 23 nabíjačiek, pričom tento počet sa v ďalších rokoch určite zvýši. Najviac nabíjačiek nájdete (prirodzene) na západe Slovenska, v oblasti Bratislavy, Trnavy a Nitry. Najmenej, naopak, na východe Slovenska.

Výkon nabíjačiek je 44 kWh  a pokiaľ máte CHAdeMo adaptér, môžete dobíjať auto rýchlosťou 200 km/h. Bez adaptéru môžete využiť striedavý prúd rýchlosťou 48-108 km/h. Pre uskutočnenie dobíjania sa musíte zaregistrovať a platba prebieha na paušálnej báze, kedy zaplatíte raz za mesiac.

Nabíjacie stanice spoločnosti Greenway
Zdroj fotky: greenway.sk

+mapa všetkých nabíjacích staníc

Zdroj fotky: nabky.com
Zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

udroj: www.teslamagazin.sk/nabijacie-stanice

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here