Ešte v júli tohto roka prišla skvelá správa: slovenská skupina InoBat a americká energetická a technologická firma Wildcat Discovery Technologies vybudujú na Slovensku spolu továreň na výrobu batérii do elektromobilov za 100 milión eur. Cieľom bolo podporiť budúce potreby od európskych automobiliek. Teraz sa objavili nové správy o podpore zo strany štátu.

Spoločnosti v júli tvrdili, že konštrukcia výrobnej linky s 100 MWh, ktorá je schopná vyprodukovať 1500 batérii ročne, by mala začať v prvej polovici roku 2020, pričom distribúcia začne koncom roka 2021. Eventuálne chcú spoločnosti vylepiť linku na 10 GWh, čím sa kapacita zvýši na 150-tisíc batérii ročne.

„Proprietárna technológia Wildcat má potenciál prevrat v celom európskom priemysle elektrických batérií,“ povedal Marian Boček, spoluzakladateľ InoBat.

Obe spoločnosti boli v komunikácii s Európskou investičnou bankou (EIB).

Wildcat vyvíja technológie kombinujúce experimentovanie s vysokou priepustnosťou (HTP) a umelú inteligenciu, pričom pracovali s automobilkami a výrobcami spotrebiteľskej elektroniky, vrátane Toyoty a Samsung Electronics.

Automobilový sektor pomaly, ale isto zvyšuje produkciu elektromobilov a Európska únia je ochotná podporiť produkciu batérií. Išlo by o prvý závod zameraný na výrobu batérii na Slovensku, ktoré je celosvetovo najväčším výrobcom áut na jedného obyvateľa.

Teraz Hospodárske Noviny priniesli správu o tom, že Ministerstvo hospodárstva na čele s predsedom Petrom Žigom podporí vybudovanie závodu. Tento týždeň s podpredsedom predstavenstva spoločnosti InoBat Jozefom Urbanom sa podpísalo memorandum o porozumení. Žiga sa vyjadril, že to nie je konkrétna pomoc s výstavbou, skôr otváranie príležitostí a legislatívu.

Róbert Šimončič, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu sa vyjadril, že InoBat nebude batéria iba produkovať, ale taktiež má za cieľ vyvinúť úplne novú platformu pre celú Európsku úniu. „Po Švédsku bude Slovensko iba druhou krajinou, kde sa podobná výroba pripravuje“, dodal Šimončič.

Naša krajina sa považuje za automobilovú veľmoc, alebo za montážnu linku, záleží od uhľad pohľadu. V súčasnosti u nás vyrába autá Volkswagen v Devínskej Novej Vsi, koncern Peugeot-Citroën v Trnave, KIA v Žiline a najnovšie Jaguár Land Rover v Nitre. Elektromobily sa však doposiaľ vyrábali vo Volkswagene, a aj to iba elektrický Volkswagen up!.

V súčasnosti, s ohľadom na životné prostredie sa začínajú podporovať elektromobily. Kým sa však skutočne dostanú do popredia, bude to zrejme trvať 10 až 20 rokov. No jednotlivé kroky k tomuto sa začínajú už teraz a preto by sme nemali zaspať na vavrínoch.

Potrebujeme, aby automobilky na Slovensku začali vyrábať elektromobily, v opačnom prípade môžeme dopadnúť ako Detroit a veľká časť populácie príde o zamestnanie. Slovensko, zobuď sa.

Slovensko

Zdroj fotografie: eandt.theiet.org. Zdroj titulnej fotografie: net-dna.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here