Začiatkom tohto roku na Ženevskom autosalóne predviedla Vanda Electrics svoj koncept hyperauta, Vanda Dendrobium. Zatiaľ čo sa mnoho startupov snaží dostať na trh elektrických superáut, množstvo z nich zmizne ešte predtým, než sa posunú do výroby. U Vanda to však neplatí a svoje elektrické auto privedie do reality.

Dendrobium

Ešte predtým, než Vanda Electrics vstúpila do automobilového biznisu, pôsobila a stále pôsobí v batériovom odvetví. Spoločnosť taktiež začína s produkciou malého elektrického skútru Motochimp, ktoré má vojsť na trh nasledujúci rok.

Dendrobium

Vďaka čomu sa Vanda  len tak nevyparí? Podľa oficiálnych informácii spoločností je v partnerstve s Williams Advanced Engineering. Áno, je to ten Williams, ktorý pôsobí vo Formule 1. Namiesto vytvorenia konceptu, ktorý je len o málo viac než podvozok, spoločnosť má prístup k svetovým súčiastkam a technológiám stvoreným pre pretekanie.

Dendrobium

Batéria v aute je založená na batérii Williams vyvinutou pre Formula E. Williams je taktiež zodpovedný za vytvorenie uhlíkového monokoku, nápravy a aerodynamiky.

Dizajn od Vandy a spolupráca s Williams vyprodukovala očarujúce auto. Dendrobium sa viac hodí na preteky Le Mans, než na normálnu cestu.

Dendrobium

Auto dostalo meno po orchidei Dendrobium. Dizajn bol inšpirovaný spôsobom, akým sa kvet roztvára pri kvitnutí. Dvere sa otvárajú do boku a smerom vzad, pričom strecha sa otvára tiež, čím umožňuje ľahký vstup a výstup z auta. Týmto sa vyriešil jeden z najväčších problémom so super a hyperautami.

Dendrobium je auto, za ktorým sa otáčajú hlavy. To je však hlavná úloha koncept áut. Vanda tvrdí, že Dendrobium pôjde do výroby v roku 2020, pričom už niekoľko (bohatých) ľudí učinilo objednávku.

Dendrobium

V rámci vlastností mieri Dendrobium veľmi vysoko. Vanda chce dosiahnuť výkon 1000 koní s váhou okolo 3600 libier (1632 kg). Maximálna rýchlosť má byť 200 míľ/h (321 km/h) a zrýchlenie z 0-100 km/h za 2,6 sekundy. Hoci to znie pôsobivo, je to niečo, čo sa od superáut očakáva.

Dendrobium by malo mať dva elektrické motory na nápravu, s jednorýchlostnou prevodovkou vpredu a multirýchlostnou prevodovkou vzadu. Vývoj prebieha pre vytvorenie softvéru schopného manažovať krútiaci moment na umožnenie nasmerovať toho všetkého elektrického výkonu do kolies v čo najlepšom spôsobe.

Zdroj: thedrive.com, Zdroj fotografií: thedrive.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here