Sri Lanka je pravdepodobne hrdá na tím inžinierov zo spoločnosti Vega. V marci odprezentuje prvé super elektrické auto vytvorené v krajine. Model EVX bude hlavným ťahákom spoločnosti na Ženevskom autosalóne. Toto hyper elektrické auto bude silnejšie, než si predtým spoločnosť pôvodne myslela.

Webstránka Vega uvádzala, že EVX bude mať výkon 402 koní a 2 motory, jeden vpredu a druhý vzadu. Produkčná verzia bude 4,53 metrov dlhá, 1,99 metrov široká, 1,22 metrov vysoká a bude mať rázvor kolies 2,85 metrov. Auto bude vážiť 2090 kg, pričom 470 kg z toho je batéria.

Tá bude pozostávať z 12 modulov, pričom každý bude pozostávať z 50 lítiových-železo-fosfátových (LiFePO4) vreckových batérii. V súčasnosti doručí 540V a 40 kWh, čo stačí na 250 km dojazdu. Rýchle nabíjanie je možné prostredníctvom ChadeMo a CCS pri hodnote 120 kW.

Vega VFX s otvorenými dverami

Beshan Kulapala, šéf Vega sa o elektromobile vyjadril nasledovne:

Batériu chladeného LiFePO4 sme začali vyvíjať v roku 2014. V tom čase sme verili, že výkon, ktorí sme potrebovali, by sme mohli dosiahnuť zo 400V systému, aj keď náš motor je hodnotený omnoho vyššie. Po troch rokoch sme videli, ako trh prechádza na vyššie napätia a vyšší výkon. Začali sme teda robiť nejaké úpravy, aby sme sa udržali čo najbližšie k trendu na trhu. Chceli sme sa dostať pod 3 sekundy na čas 0 až 100 km / h. Naša nová cylindrická batéria, ktorú čoskoro otestujeme, nás privedie k ešte vyššiemu napätiu.

Momentálne vynakladáme veľa úsilia na technológie pre túto batériovú jednotku, s chladením tekutín pomocou kariet, technológiou predbežného tavenia a technológiami balenia s vysokou hustotou energie. Dúfame, že vynikneme valcovými bunkovými balíčkami, ktoré vyvíjame.”

Pohľad na Vega VFX zozadu

Výkon 300 kW je pre každý motor, čo dokopy dáva výkon 600 kW, alebo ako to spoločnosť rada tvrdí, 804 koní. Krútiaci moment bude 760 Nm. No je tu potenciál i na viac, ako tvrdí Kulapala:

“Každý motor má maximálny krútiaci moment 420 Nm a 350 kW výkon.”

To umožní superautu dosiahnuť maximálnu rýchlosť 240 km/h a akceleráciu z 0-100 km/h za 3,1 sekundy.

Pohľad na palubovku Vega VFX

Kulapala ďalej vysvetlil, prečo je auto vyvíjané už od roku 2015:

Srí Lanka predtým nikdy nevyrábala svoje vlastné vozidlo, aj keď tu v minulosti bola niekoľkokrát vyskúšaná montáž vozidla. Sme poľnohospodársky národ a z hľadiska technológie v nedávnej histórii nemáme toho čo predviesť. Pred viac ako 2 500 rokmi sme postavili Sigiriya, technologický zázrak v tom čase, dnes svetové dedičstvo. Nemáme žiadne pokročilé nástroje ani nemáme lokálnych expertov, ktorí by mohli pomôcť projektu rýchlo napredovať.

V porovnaní s ostatnými tímami na svete sme sa dostali k investícii a pustili sme sa do výstavby prvého srílanského super elektromobilu. Máme odvážny cieľ: zamerali sme sa na Mesiac a dúfame, že pristaneme.

Na rozdiel od niektorých iných elektrických superšportiakov sme sa rozhodli vyrobiť všetku elektroniku sami. Regulátor kvapalinového motora, EVCU, BMS, DC / DC, riadenie karosérie, regulácia teploty, atď. Všetko je postavené od základov. Trvalo dlho, kým sme sa dostali do jazditeľného stavu.

Kvapalinou chladená batéria bola tiež veľkou výzvou, ktorú sme sami navrhli a vyrobili. Na prednej časti podvozku a na karosérii bola celá zástrčka 1:1, vyrobená ručne bez pokročilého CNC obrábania, okrem 3D laserového skenera, ktorý sme si požičal od miestnej univerzity s veľmi vysokými nákladmi. To všetko sa uskutočnilo s tímom asi 8 inžinierov po dobu 3 rokov a asi s 20 inžiniermi počas ďalších 3 rokov.

Vega VFX vo večerných hodinách zozadu

Náš názor

Pokiaľ vás auto zaujalo, vyjde vás na 250-tisíc dolárov (približne 226-tisíc eur). To je rovnaká cena, akú bude mať Tesla Roadster. Ktorý je rýchlejší ako Vega EVX a má lepší dojazd. Plus, bude ho vyrábať overená automobilka. A to je asi najväčší problém s Vega EVX, nikto nepozná kvalitu ich produktov. Dizajn auta navyše ako keby z oka vypadol Ferrari Spider, čo sa týka prednej časti. No i tak, toto auto si na trhu miesto určite nájde.

Zdroj: insideevs.com. Zdroj fotografií: insideevs.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here