Pred niekoľkými týždňami prišla správa, že Slovensko spustí nový program určený na dotácie pre vozidlá na alternatívny pohon. Teraz sme sa dozvedeli, že sa vláda chystá najprv podporiť iba batériové elektromobily a plug-in hybridy.

Ako píše SME, Maroš Stano, hovorca ministerstva hospodárstva uviedol pre agentúru SITA, že vláda v najbližšej dobe vyhlási výzvu zameranú iba na podporu kúpy batériových a plug-in hybridných elektromobilov kategórie M1 a N1. Iný alternatívny pohon, ako je vodík, alebo pohon na CNG alebo LNG zatiaľ v pláne nie je.

Podpora elektromobilov by mala začať v najbližšom období. Na kúpu elektromobilov bude poskytnutá dotácia 8-tisíc eur, pre plug-in hybrid zas 5-tisíc eur. Môžu ho získať nielen spotrebitelia, ale aj podnikatelia a samosprávy. Ďalšie dotácie budú v programe, ktorý ministerstvo vydá ešte v roku 2019.

Dotácia vo výške 5-miliónov eur bude slúžiť na kúpu osobných a ľahkých úžitkových vozidiel. Rezort ministerstva nadväzuje na pôvodný projekt podpory vozidiel na alternatívny pohon. Táto suma bude však navýšená o 1,5 milióna eur.

Ide o zaujímavý krok zo strany ministerstva. Vláda sa chce zrejme zamerať čisto iba na podporu elektrických vozidiel ako jediného pohonu. Pohon na plyn u nás nie je veľmi populárny a jeho využitie klesá, aj v dôsledku prísnejších pravidiel pri technických a emisných kontrolách. Vodíkový pohon zatiaľ nie je príliš rozvinutý. Uvidíme teda, ako sa podarí vláde rozšíriť počet elektromobilov na cestách.

dotácie

Zdroj fotografie: unsplash.com Zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here