Je to menej než 5 rokov, odkedy Volkswagen vyrobil limitovanú edíciu 250 XL1 plug-in diesel hybridného kupé, z ktorých sa predalo iba 200 kusov. Volkswagen XL1 bol vo všetkých aspektoch instantný zberateľský kúsok. Ako je však tomu teraz?

Kombinácia obmedzeného počtu vyrobených kusov (iba 200), pokročilý materiál, futuristický dizajn, exotické krídlových dverí a nemecké inžinierstvo vytvorili ukážkové auto na predvádzanie sa. Nie však pre akceleráciu či rekordné časy, ale pre svoju efektívnosť.

XL1 nebol v USA legálny, kvôli čomu sa v krajine ani neponúkal, v Európe však áno. Pokiaľ teda máte prázdnu garáž a chcete vlastniť auto, ktoré garantovane na ulici nestretnete, porozmýšľajte o navštívení aukcie v anglickom Silverstone 10-11. novembra. Tento konkrétny XL1 má najazdených iba 100 míľ (160 km) a očakáva sa, že sa predá za 122-148 000 dolárov (107 304 až 130 172 eur), čo nie je veľa pre tých, ktorí na to majú rozpočet.

Pre parafrázovanie toho, čo Volkswagen povedal o aute v roku 2013 pri spustení, je to kombinácia elektrifikácie a balíku efektívnych nástrojov Volkswagenu. Cieľom bolo ukázať, že ďalšie roky budú najčistejšie a najefektívnejšie autá práve diesele. Aká irónia.

V skutočnosti to však bola bodka za jednou érou, ktorý signalizoval koniec TDI od Volkswagenu. Doručenia XL1 totiž skončili tesne pred svetoznámym dieselgate škandálom Volkswagenu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Volkswagen XL1 eco halo

Volkswagen XL1 má stredne výkonný motor, pohon na zadné kolesá a karosériu z uhlíkových vlákien, doplnených magnéziom a hliníkom, jazdí na magnéziových kolesách a váži iba 1750 libier (793 kg). Jeho tenké sedadlá sú vyrobené taktiež z uhlíkových vlákien. Palubná doska je zas vytvorená z prírodného vlákna. Okná sa však prekvapivo musia otvárať ručne.

Volkswagen tvrdí, že XL1 zvládne dojazd 310 míľ (498 km) na plnú nádrž spolu s batériou. Batéria s výkonom 5,5 kWh dodáva dojazd 20 míľ (32 km).

XL1 je poháňané 0,8 litrovým dvojvalcovým dieselom a elektromotorom s výkonom 27 koní, ktorý je umiestnený medzi motorom a 7-miestnu dvojitú automatickú prevodovku. Celkový výkon je 68 koní a krútiaci moment 103 libier/stopu (139 Nm). Aj vďaka svojmu aerodynamickému tvaru je schopný maximálnej rýchlosti 99 míľ/h (160 km/h).

Jazda v XL1 je celkom príjemná. Ide o auto, ktoré je vytvorené pre maximálne optimalizovanú spotrebu. Pri blokovaní všetkej futuristickej estetiky je to ako keby veteránske športové auto. Užijete si výhody, no nie silný pohon a obmedzenú priľnavosť tenkých pneumatík. Motor XL1 nie je vôbec tichý a znie ako perfektne fungujúci Trabant (to je pochvala).

Veľa špeciálnych limitovaných športových áut vyzerá byť po niekoľkých rokoch zastarane. XL1 môže byť čerstvou tvárou, ktorá mala znamenať buď koniec éry alebo začiatok inej, ktorá však nenastala.

Súvisiaci obrázok

Zdroj: greencarreports.com. Zdroj fotografií: greencarreports.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here