Waymo odhalilo svoje najnovšie vozidlo vybavené samojazdiacou technológiou, ktorým je elektrický Jaguár I-Pace.

Spoločnosť vytvára letku nových vozidiel, ktoré sa pridajú do existujúcich testovacích letiek a nadchádzajúcich komerčných služieb, ktoré sa majú spustiť neskôr v tomto roku vo Phoenixe.

John Krafcik, výkonný riaditeľ Waymo to oznámil v New Yorku:

„Zatiaľ, čo sme sa sústredili na vytváranie najskúsenejšieho jazdca, tím v Jaguár Land Rover vyvinul novú batériovú elektrickú platformu, ktorá vyzerá, že nastaví nové štandardy v bezpečnosti, dizajne a schopnostiach. Sme si istí, že vodiči Waymo si užijú bezpečnú, prémiovú a príjemnú skúsenosť, ktorú samojazdiace I-PACE poskytne.“

Krafcik tvrdí, že spoločnosť plánuje pridať do letky Waymo počas nasledujúcich rokov 20 000 I-Pace. Spoločnosť tvrdí, že takáto letka vozidiel bude môcť uskutočniť milión jázd v jeden deň.

Samojazdiace I-Pace sa pridá k samojazdiacemu Chrysler Pacifica Hybrid, ktoré Waymo už vybavilo svojou samojazdiacou technológiou, avšak spoločnosť tvrdí, že ponúkne rôzne skúsenosti ako napr. „prémiové SUV“ namiesto dodávky.

Tu je lepší pohľad na vozidlo:

Waymo

Ako malá automobilka, Jaguár nemalo veľké záujmy o samojazdenie ako väčšina veľkých automobiliek, teraz však toto nové partnerstvo ich urobí viac relevantnými v tomto obore.

Profesor Dr. Ralf Speth, výkonný riaditeľ Jaguár Land Rover to komentoval:

„S Jaguár I-Pace máme svetovo konkurenčné auto, ktoré je zosobnením predstáv zákazníkov po celom svete. Naša vášeň pre ďalšie posúvanie smart mobility potrebuje expertné dlhodobé partnerstvá. So spoločnými silami s Waymo sme pionierom a posúvame hranice technológie. Spoločne doručíme samojazdiace Waymo Jaguár I-Pace s pôvabom, priestorom a eko-tempom, ktoré zákazníci očakávajú.“

I-Pace má doraziť k dílerom po celom svete ku konci tohto roka, hoci jeho produkčná kapacita nebola jasná, vyzerá to tak, že Jaguár zarezervuje významnú časť kapacity do nového programu.

Toto je prakticky Waymo pridávajúce nový faktor do svojej samojazdiacej technológii. Nejde o žiadnu zmenu aktuálnej autonómnej technológie, získate však prémiové vozidlo namiesto dodávky.

Dobrou správou je, že spoločnosť prešla od plug-in hybridu ku kompletnému elektromobilu, čo je určite správny smer. Ako predchádzajúce vozidlá Waymo, vyzerá to tak, že je orientované skôr ku carsharingu než vlastníctvu, hoci Krafcik povedal, že stále rozmýšľajú o spustení vozidla pre osobné využitie.

Avšak prvé komerčné aplikovanie tejto samojazdiacej technológie bude carsharingová služba vo Phoenixe, ktorá sa má spustiť neskôr v tomto roku. Pokiaľ to je pravda, spoločnosť bude vôbec prvá na trhu.

Waymo

Zdroj: electrek.co, Zdroj fotografií: electrek.co

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here