Len pár dní dozadu prišla zaujímava správa z ministerstva hospodárstva. Štát opäť prispeje dotáciou na nákup plug-in hybridou a elektromobilov. To vyvolalo vlnu nadšenia medzi fanúšikmi elektromobilov. Získať až 8-tisíc eur na nákup nového auta? To sa oplatí. Keď sa však človek pozrie bližšie na to, ako to v skutočnosti bude, ihneď nie je všetko ružové (alebo v tomto prípade zelené).

S dôkladnou analýzou nového zákona prišiel portál Živé.sk. Pre jednoduché vysvetlenie: zákon, ktorý definuje podporu vozidiel je príliš všeobecný. Zdá sa, že jeho účelom je, aby bol pružný a umožnil vláde, resp. ministerstvu hospodárstva pripraviť rôzne výzvy v závislosti od toho, čo bude pre infraštruktúru potrebné v budúcnosti. Na jednu stranu je to fajn, na druhú stranu to však môže niektorým ľuďom zviazať ruky.

Pripomeňme si, že jednu výzva na podporu elektrických áut sme tu už mali. A nedopadla zrovna najslávnejšie. Program fungoval do 30. júna 2018 a podporoval kúpu áut na elektrický pohon dotáciou. Na plug-in hybridy sa dala získať dotácia 3-tisíc eur a na batériové elektromobily 5-tisíc eur. Túto možnosť využilo dokopy 808 žiadateľov.

Či je to málo, alebo veľa, ostáva na pouváženie. Je treba poznamenať, že s priemernou mzdou na úrovni 1000 eur si len málokto môže dovoliť kúpiť nové auto za vyše 30-tisíc eur, ktoré má relatívne nízky dojazd, jeho nabíjanie trvá dlho a jeho technológia starne rovnako rýchlo ako dnešné smartfóny.

Ministerstvo hospodárstva to však neodradilo a rozhodla sa vytvoriť novú, vylepšenú výzvu.

Čo tvrdí nová výzva?

  • možnosť získať dotáciu 8-tisíc eur na nový elektromobil kúpený na Slovensku,
  • možnosť získať dotáciu 5-tisíc eur na nový plug-in hybrid kúpený na Slovensku,
  • odkedy? November/december,
  • maximálna suma vozidla: 50-tisíc eur.

Dotáciu teda nebude možné získať na vozidlá značky Tesla, keďže elektromobilka zatiaľ nemá žiadne oficiálne zastúpenie u nás. Pre pripomenie, Tesla predáva svoje vozidlá sama cez vlastnú sieť tzv. Tesla Stores a cez internet, nevyužíva tradičných dealerov vozidiel. A do 50-tisíc eur sa dá kúpiť iba Model 3. Dosť však o Tesle, vráťme sa naspäť ku zákonu.

Ten stanovuje, že budúcu podporu na nákup vozidla s alternatívnym pohonom môžu získať fyzické osoby (aj FO podnikatelia), právnické osoby (spoločnosti), obce, VÚC a nimi zriadené organizácie. To však neznamená, že ich aj získajú všetky tieto subjekty. Ministerstvo si môže vybrať, ktoré subjekty dotáciu získajú a ktoré nie.

To isté platí aj pre typ alternatívneho pohonu. Spomínajú sa hlavne batériové elektromobily a plug-in hybridy, no zákon môže zahŕňať aj ďalší pohon, ako sú vozidlá poháňané plynom. V budúcnosti to môže byť aj vodík, v prípade ak sa táto technológia dostatočne rozvinie.

No a do tretice, všeobecne definované sú aj kategórie vozidiel, na ktoré sa dotácia môže vzťahovať. Zákon zahŕňa osobné a nákladné vozidlá, ako aj skútre, motorky, alebo štvorkolky. Na základe ich rozdielnosti a ceny je stanovená maximálna výška dotácie, ktorú môže vozidlo získať v rámci špecifickej výzvy. Treba však podotknúť, že ide o maximálnu sumu, nie jedinú možnú sumu. Dotácia tak môže byť aj nižšia.

Maximálna výška dotácie

Pre bežné osobné vozidlá (kategória M1) a nákladné vozidlá (N1), ako sú dodávky, je možné získať dotáciu v maximálnej výške 8-tisíc eur.

Čo sa týka skútrov, motoriek a štvorkoliek, maximálna dotácia je 25 % z obstarávacej ceny. Môže sa to však zvýšiť aj na 35 %, ak žiadateľ o dotáciu z evidencie vozidiel vyradí auto so spaľovacím motorom, ktoré má aspoň 15 rokov.

Ďalšou podmienkou je čas doby vlastníctva nového vozidla. Po získaní dotácii na kúpu úplne nového auta ho je potrebné vlastniť aspoň dva roky. Týmto sa odstrání záujem od ľudí, ktorí by chceli lacno kúpiť elektromobil za nižšiu sumu a predať ho za vyššiu sumu.

Ostáva veľa otáznikov

Skutočné podmienky na získanie dotácie spoznáme až koncom tohto roka, kedy ministerstvo vypíše prvú výzvu. Až vtedy zistíme, či bude skutočne možné získať až 8-tisíc eur, resp. 5-tisíc eur na plug-in hybrid. Na jednu stranu je super, že sa štát rozhodol podporovať alternatívny pohon, ktorý sa považuje za budúcnosť. Na druhú stranu, všetci vieme, že so štátom to nie je vždy ideálne. Ostáva nám teda čakať, čo vláda pripraví a dúfať, že sa podpora elektrických áut začne rozširovať lepším tempom. Je to však progres.

elektromobily

Zdroj fotografií: pexels.com, pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here