Pred dvoma týždňami sme priniesli správu o tom, že pre Slovensko vláda chystá reštartovať program dotácii pre podporu hybridných a batériových elektromobilov. A hoci neočakávame, že tieto autá pôjdu hneď na dračku ako teplé rožky, je dobré sa spýtať, či je naša krajina pripravená z hľadiska zásoby elektrickej energie. Čo si o tom myslia experti, ktorých sa opýtala TASR?

Patrik Križanský, riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu

„Čo sa týka nabíjacej infraštruktúry, vo väčšine prípadov nie je problém s kapacitou siete. Naopak, elektromobily sú perfektná príležitosť na využívanie pre balansovanie distribučnej sústavy takzvaným inteligentným nabíjaním,“ tvrdí Križanský.

Riaditeľ SEVA si myslí, že najlepšie riešenie pre batériu i spotrebiteľa je pomalé nabíjanie. Rýchlonabíjacie stanice, ktoré majú vysoké prúdové odbery majú aj vyššie ceny. Tie sú riešením pre dlhé cesty na diaľniciach a pre núdzové situácie.

Na sídliskach a uliciach by sa mali skôr rozmiestniť nabíjacie stĺpiky so striedavým prúdom.

Toto by mala byť dominantná časť nabíjania,“ tvrdí Patrik Križanský.

Tomáš Šípoš, vedúci úseku regulácie spoločnosti Západoslovenská distribučná

Projekt ACON, ktorý podporuje Európska komisia, prinesie do siete vybraných regiónov západného Slovenska prvky inteligentného riadenia.

Vo vzťahu k elektromobilite je možné tento benefit prezentovať na jednoduchom príklade. Ak na jednej ulici prídu všetci majitelia elektromobilov večer domov a všetci naraz začnú súčasne nabíjať svoje elektromobily, bez inteligentných prvkov by v niektorých lokalitách dochádzalo k preťaženiu sústavy. Využitím inteligentných technológií však budeme schopní nabíjanie rozložiť v čase tak, aby, povedzme, ráno o šiestej boli všetky elektromobily nabité aspoň na 80 %, pričom súčasne nebude dochádzať k preťaženiu sústavy,“ tvrdí Tomáš Šípoš.

Patrik Pinkoš, spoločnosť Wattsor

V rámci inteligentného nabíjania budú aj nabíjacie stanice s veľkokapacitnou batériou. Tá pri prebytku výkonu energiu odoberá, zatiaľ čo pri väčšom odbere znižuje zaťaženie siete.

Tieto riešenia budú mať do budúcna veľký význam ako pre rýchlonabíjacie stanice pri dôležitých dopravných uzloch, tak aj pre menšie nabíjacie stanice v rámci verejných domov alebo sídlisk,“ tvrdí Patrik Pinkoš.

Stanice umožnia elektromobilom nabiť batéria podľa potreby, bez ohľadu na pripravenosť elektrickej siete. Slovensko má prvú stanicu v Trenčíne a podľa Patrika Križanského v najbližšej budúcnosti prídu ďalšie

Ďalší benefit využitia obnoviteľných zdrojov a akumulačných systémov je zníženie finančných nákladov prevádzkovateľov nabíjacích staníc, ktoré sú spojené s poplatkami za pripojenie a rezervovanú kapacitu v rámci prípojných miest,“ tvrdí Patrik Pinkoš.

Sme teda pripravení?

Možno. Jediný spôsob, ako to zistiť, je, že Slovensko bude mať veľa elektromobilov na cestách. To však ešte potrvá, obzvlášť u nás, kedy v tomto zaostávame za západom. Dobrou správou však je, že sa na to myslí a hoci je progres pomalý, stále tam je.

slovensko

Zdroj: Pravda.sk/TASR. Zdroj titulnej fotografie: Unsplash.com/Martin Katler

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here